Introtrip: nová krev severu Čech

Rostou jako houby po dešti. Kdo? Přece hudební crew. V dnešním rozhovoru si představíme mladou krev ze severních Čech, kterou je partička s příznačným názvem Introtrip. O historii crew, hudebním zaměření, mezinárodním přesahu i plánech do budoucna jsme si povídali s jedním z vůdčích členů, kterým je Zbyněk Jakš vystupující pod uměleckým jménem Spiritual.

Zbyňku, představ nám Introtrip. Jsi jeden ze zakládajících členů crew?

Introtrip je aktuálně čtveřice mladých djs nadšených do drum&bassu, kteří nevynechají žádnou příležitost k mejdanu. A hlavně rádi nějaký uspořádají! Já jsem polovina dvojice, která má náš projekt na starosti, přestože jsem u jeho založení nebyl. Z původní zakladatelské party ze začátku roku 2017 zůstal pouze jeden – Míra Kudry aka Yrduk. Oslovil jsem ho svým hraním na jedné akci v Lounech a zeptal se mě, zda bych nechtěl být součástí jejich další akce. Kluci tehdy neměli žádné zkušenosti, zatímco já se v oblasti promotérství pohyboval už skoro tři roky. Nechal jsem se přesvědčit, že to se svým projektem myslí vážně a podělil jsem se o maximum z mých dosavadních zkušeností. Díky tomu se nám pak podařilo uspořádat několik výborných parties a já jsem po boku Míry začal působit ve vedení celé bandy. Poté, co se s výjimkou Míry ostatní stáhli do ústraní, jsme se po roce spolupráce rozhodli věc posunout a letos jsme do skupiny přibrali Honzu Bejšovce aka Surveyora a Toma Bláhu aka Antique Engine, se kterým jsem také v mezinárodním uskupení MIB Crew.

Jaké byly Tvé předchozí zkušenosti?

Měl jsem svou crew, jmenovala se System Overload, od minulého roku už ale nefunguje. Tam jsem nasbíral základní zkušenosti. Pozorovali jsme zkušenější hráče a sami začínali úplně odspodu.

 

Budování od píky. Jak vznikl název Introtrip?

Ten příběh není vůbec zajímavý. (smích) Kluci se snažili pro projekt najít nějaký název. Přemýšleli nad tím, co v názvu spojí a líbilo se jim slovíčko „into“ nebo „intro“, k čemuž pak přidali „trip“. Introtrip jako složenina znamená, že se pouštíš na výlet, začíná příběh. Symbolizuje začátek něčeho nového.

To přece má myšlenku a ducha. Á propos co pro Tebe jako dje znamená intro?

Pro mě osobně je to něco, čím se dj představuje. Intro je jedna z nejdůležitějších částí setu a jedna z věcí, na kterých si jako dj velmi zakládám. Intrem se snažím lidi naladit na to, co se následující hodinu nebo hodinu a půl bude dít.

To dává smysl. Jaká je vaše místní působnost? Ty sám pocházíš z Mostu a Introtrip se váže na nějakou první akci v Lounech. Kde je tedy vaše základna?

Přestože jsme všichni převážně ze severozápadní části Čech, jeden čas jsme měli stálejší působiště v Lounech. Most je už totiž víceméně zabraný lokálními crews. Nechtěli jsme jim tam lézt a řekli jsme si, že si najdeme něco vlastního, protože čím víc je toho na jedno místo, tím víc je to ke škodě spíše než ku prospěchu. Obecně, čeho je moc, toho je příliš, a to jsme prostě nechtěli. Měli jsme tendenci udělat větší akce a snažili jsme se najít si nějaké působiště jinde. Hledali jsme tedy nějaké prostory a první z nich jsme našli ve Slaném.

Ze Slaného pochází  A-Cray , je to tak?

Je, a taky jsme ho měli na naší druhé akci. Bylo to super. Party s ním v jeho rodišti byla úplně neuvěřitelná, byla to nezapomenutelná akce. (smích)

Užíval si to?

To můžu potvrdit. (smích) Měl tam dokonce i rodinu, přišli se na něj podívat.

Zaměřuje se Introtrip hlavně na neurofunk?

Zaměřujeme se v podstatě na všechno, v současnosti nehrajeme pouze jumpup a crossbreed. Na jumpup nikoho nemáme, u crossbreedu mám nějakou selekci, ale moc ji nehraju. Můžeš od nás slyšet všechno. Na našem YouTube kanále máme čtvrtý mix. První je liquid-deepový, druhý je čistě deepový a třetí je neurofunkový. Moje mixy jsou směsí všeho a nejraději hraju liquid, deep, mainstream i neurofunk.

Jaká je odezva fanoušků?

Dobrá. V poslední době se jejich zájem zvyšuje a povědomí roste. Nejsme tu ale ještě tak dlouho, abychom za sebou zanechali výraznější stopu. Naše fanouškovská základna není nějaká obrovská. Momentálně jsme na našem Facebookovém profilu dosáhli pět set lidí. I když jsou tu lidé a crew, kteří rostou daleko rychleji, po dvou letech to považuji za úspěch. Na našich mejdanech je odezva vždy dobrá, parkety se plní a dlouho jsem neviděl akci, kde by bylo málo lidí.

Co Ty jako dj? Jak se to stane, že se dj Spiritual dostane na lineup Let It Rollu?

Stejnou otázku jsem si položil, když mi přišla zpráva s dotazem, zda se chci festivalu účastnit. Netroufám si říct, jak na mě přišli. Minulý rok jsem se zkoušel dostat na festival přes contest, který dopadl v podstatě dobře, přestože jsem ho nevyhrál. Byl jsem spokojený, dostal jsem se mezi nejlepších šest soutěžících, z nichž jsem pak už nepostoupil. Já i celá crew jsme tento rok velmi aktivní, jsme dost vidět a třeba si toho někdo všimnul.

To je rozhodně úspěch. Jaké je přesně Tvé angažmá ve zmíněném MIB Crew?

K MIB Crew jsem se přidal začátkem tohoto roku. Jel jsem s kamarády na dovolenou na Maltu, kde jsem kontaktoval místní dnb scénu. Zajímalo mě, zda tam tou dobou pořádají nějakou akci, na kterou jsem se chtěl podívat. MIB Crew je celosvětové dnb uskupení. Děláme různé věci, akce, máme členy a showcases po celém světě a základ je právě na Maltě. Centra jsou ale i u nás, tady jej tvoříme tři. Další členy máme v Anglii, Švédsku, USA nebo v Rusku, jeden čas jím byl třeba Mizo. Jedním z nejznámějších jmen světové scény z MIB Crew je třeba Trimmer nebo Sequential, který se k nám za měsíc podívá.

Když se vrátíme zpátky na Tvou dovolenou na Maltě, co se dělo dál?

Znal jsem MIB Crew z dřívějších dob. Kdysi dělali nějakou událost v České republice, všiml jsem si jich a začal jsem je sledovat. Vydali první album Various Artists, vůbec ne špatnou kompilaci různých umělců se zajímavými jmény. Psal jsem jim kvůli jejich SoundCloudu a když jsem jel na Maltu, ozval jsem se jim znovu. Ptal jsem se na akce a oni podle mého profilu viděli, že hraju, mám rád dnb a řekli mi, že mi uvolní slot. Zahrát si ve Středomoří, to byla nabídka, která se neodmítá! (smích) Zahrál jsem na jejich mejdanu a seznámil se se spoustou lidí. Byli skvělí. Poznal jsem, že tam mají i určitou českou základnu. Většinu publika na Maltě tehdy tvořili právě Češi a Slováci, vedle nichž byl zástup Britů a pár místních. Dali jsme se dohromady a několik djs pak přijelo k nám. V lednu si mě pod MIB Crew upsali a stal jsem se členem. Byla to zajímavá příležitost a mě se ta představa moc líbila.

To zní dobře.

Je to dobré a moc hezky to funguje. Díky tomu jsem dostal nabídky na hraní na Slovensku, teď spolupracujeme s festivalem Fortune, což je paráda. Nebo koncem května přijel do Prahy švédský host na liquid-deepovou noc v klubu The Rabbit Hole.

Kolik času Ti hudební aktivity berou?

Co se volného času týče, je to místy střídavé. Občas si toho naberu hodně a pak tomu věnuji v podstatě všechen svůj čas. Pokud to jde, snažím se jej věnovat o víkendech i rodině. Poslední dobou volného času ale moc nemám a moji nejbližší se smířili s tím, že mě vídají sporadicky, protože pořád někde lítám. Tohle mě totiž baví a dělám to rád. A velice rád cestuju. Když je možnost cestování spojit s hudbou, je to úplně ideální a jsem ve svém živlu.

To se Ti vůbec nedivím. Přemýšlel jsi nad tím, kde bude Introtrip v budoucnu?

To je zajímavá otázka a sranda je, že my jsme o tom nikdy úplně nepřemýšleli. To, co nejvíc chceme je, abychom mohli v klidu a bez stresu dělat to, co máme rádi. Dali jsme si za cíl udělat alespoň dvě větší akce za rok. Letos už za sebou jednu máme, což byla jarní Mayan Audio Label Night v České Lípě v klubu Luxor. Byla to dost dobrá akce, měli jsme tam spoustu zahraničních hostů, přijeli Dossa & Locuzzed, NickBee, Nuklear MC a samozřejmě český support. Momentálně máme ve fázi příprav druhou akci. Ještě nebudu říkat přesně co a jak, to si zatím nechám pro sebe, ale můžu potvrdit, že na podzim chystáme něco ještě o trochu většího. Pracujeme na tom a fanoušci se mají na co těšit.

To zní skvěle. Chceš jim na závěr něco vzkázat?

Děkuji všem lidem, kteří chodí na akce a podporují je. Jsme za to velmi vděční a budeme rádi, když zájem dále poroste. Myslím si, že česká scéna se dá momentálně označit jako jedna z nejlepších na světě. Budu rád, když budou lidi muziku milovat dál.

Zbyňku, díky za rozhovor, ať vám fanbase roste a daří se vám plnit kluby!

Jak se dělají mejdany na severu Čech? Zjistěte to sami! Další příležitost budete mít 26. července 2019 v litvínovském hudebním klubu Ponorka, kde se v rámci showcase MIB Crew představí členové Introtripu a zajímaví hosté z Rumunska.

Událost zde.

Luke B.