Roy Green: „Day parties mají naprosto výjimečné vibez.“

Je vám něco kolem třiceti, jste tak trochu otrávení z přehršle bezduchého neurofunku a občas si zabrbláte nad současným vývojem scény? Přesto vás nohy pořád svědí, na kvalitní muziku nedáte dopustit a hledáte něco skutečně výjimečného?

Pak vězte, že event Drum and Bass On The Boat, který se koná již tuto sobotu v Praze na parníku Tyrš je možná přesně právě to, co hledáte. Jde totiž o událost se zaměřením na jemnější část drum&bassového spektra zasazenou do u nás dosud ojedinělého konceptu. V čele lineupu této výjimečné party chuťovky najdete britského mága nejvycizelovanější produkce LSB, který loď rozhoupe v exkluzivním dvouhodinovém setu. Vedle něj se představí stoupající slovenský lumen Simple Souls. A také zasvěcenějším posluchačům možná již dobře známá rakouská dvojice Roy Green&Protone, jejíž hudební tvorbu je možné právem řadit mezi to nejlepší, co naše sousední spolková země nabízí. Polovině tohoto dua, které má na kontě slušnou řadu zářezů na labelech jako je Fokuz Recordings nebo Innerground Records jsme položili několik otázek.

Thomasi, kdy jste začali fungovat jako duo Roy Green&Protone? Přestože jste na scéně už pěknou řádku let, kromě jednoho krátkého rozhovoru jsem o vás nic moc nenašel. Jaká je vaše hudební historie?

Já osobně jsem začal s produkcí asi rok před tím, než jsem poprvé potkal Mathiase aka Protone. Nejprve jsem si sám pohrával s různými samply a postupně jsem si začal osvojovat nové metody a práci s nahrávacím softwarem. V roce 2010 mě jeden kamarád představil Protonovi. Hned jsme se dali dohromady a domluvili se, že budeme tvořit spolu. Pár dní na to jsme už byli v jeho studiu a dokončovali jsme náš první společný track.

Děláte už hudbu naplno nebo vás živí něco jiného?

Oba dva pracujeme ve svých profesích. Hudbu si užíváme o víkendech nebo se nad ní setkáváme po práci. Já jsem lékař a Mathias má zrovna novou práci v jedné energetické společnosti.

Jay Rome z labelu Blu Saphir Recordings nedávno v rozhovoru pro techno.cz popsal docela silnou drum&bassovou scénu ve Vídni. Jak je to jinde v Rakousku? Je u vás žánr také tolik populární jako u nás nebo v Anglii?

V Rakousku máme docela silnou scénu, to je pravda. Jsme spolková země a hodně záleží na velikosti konkrétní části a množství jejich obyvatel. Řekl bych ale, že lidi teď nejvíc zajímají tvrdší a temnější odnože drum&bassu. Rozhodně u nás není scéna tak rozsáhlá jako v jiných zemích, ale nějakou dobu už tu drum&bass solidně žije.

Nedivím se tomu, dobrým příkladem je třeba Mefjus nebo Camo&Krooked. V sobotu 18. května zahrajete v Praze na parníku Tyrš. Drum and Bass On The Boat je v České republice svým pojetím pořád dost výjimečná událost. Parties pořádané přes den nejsou stále tak běžné jako v jiných zemích. Vnímáš nějaká jejich specifika? Na jaký set se od vás můžeme těšit?

Ano, rozhodně. Day parties mají naprosto výjimečné vibez. Zvlášť když je venku hezky a svítí slunce, počasí pak celkově posouvá ducha akce a vytváří množství pozitivní energie. Oba už se moc těšíme na to, až budeme takovou atmosféru sdílet se všemi lidmi, kteří na loď přijdou.

Pracovali jsme teď dost na nových věcech, které na lodi určitě zahrajeme. Jde o velmi zajímavé hudební kolaborace a nové hudební myšlenky. Můžete se těšit na rollery říznuté jazzem, funky basslines i na temnější kousky. Sety ale nikdy neplánujeme předem, takže jde častěji o improvizaci na místě. Hrajeme i novou hudbu, která se k nám dostane jako promo nebo od přátel.

Jaký přístup na mixu vlastně uplatňujete? Co je pro vás jako duo typické?

Jak už jsem řekl, nikdy neplánujeme, jak bude set vypadat, někdy se bavíme o konkrétních věcech, ale skoro vždy jde prostě o improvizaci. Každý z nás má svůj způsob výběru tracků i styl jak je mícháme, takže můžete vždy očekávat různorodost. Set je prostě hudební výprava. Doufáme, že se těšíte.

Co letos chystáte? Co zrovna vaříte v hudební kuchyni?

V dubnu jsme na Spearhead Records vydali nové EP s názvem „Ancient Soul“. Jsme plni očekávání, chystáme i několik videoklipů a určitě tyto nové věci v Praze otestujeme. Kromě toho máme singl na Dispatch Recordings. Jde o věc, kterou jsme udělali s našimi kamarády Ben Soundscape a Ill Truth. Další věci jsou na obzoru, víc teď ale prozrazovat nebudu.

Jste připraveni na pořádně libovou plavbu? Pak si nezapomeňte opatřit včas lodní lístek, zbývá již jen několik desítek kusů a na místě další nebudou! Kapacita paluby je omezena a vyplouvá se v 15 hodin z náplavky na Rašínově nábřeží v Praze.

Událost zde.

Vstupenky zde.