Mustaffa & Sheriff: čtyři ruce, jeden mix

Mustaffa & Sheriff. Pokud sledujete, co se děje na české neurofunkové scéně, nemůže vám být tato dvojice neznámá. Jejich umělecká jména se poslední dobou objevují v lineupech klubových nocí napříč celou republikou. Poznávací znamení: snapbacks s iniciálami nicků, ostré mixy a nerozlučnost.

Kdo jsou pánové, nedávno upsaní pod booking Let It Roll, jaké jsou jejich hudební ambice a co podle nich dělá dobrého dje dobrým djem? Na to jsme se zeptali přímo Tomáše aka Mustaffy a Jakuba aka Sheriffa.

Nacházíme se v Jihlavě na pravděpodobně největší klubové akci Syntax a právě hraje jedna z velkých českých legend, dj Pixie. Co pro vás to jméno znamená?

Mustaffa: Pro mě osobně je to jedna z největších legend českého dnb, která po dobu 15 let nekompromisně diktovala na scéně. Ukazovala, jaké se budou udávat trendy. Tomáše mám rád a cením si ho za to, co dokázal a co pořád dokazuje. A žije tím. Takže big up, Tome.

Sheriff: Já bych to shrnul asi tak, že i lidi v mém okolí, kteří nesledují dnb, tak z něj znají právě jméno dj Pixie. Protože ve své době, a samozřejmě i teď, je skvělý dj, ale ve své době byl tak široce známý a jel takové trendy a dnb v Česku tolik proslavil, že je to prostě kultovní jméno.

Mustaffa: Nedá se mu upřít to – a to je jeden z mnoha faktorů, kterým posunul dnb výš – že jej dostal z undergroundu pro pár lidí mezi masy. Díky za to.

Jaká je vaše hudební historie?

Mustaffa: Já jsem měl k hudbě vždycky blízko. Jako malý jsem hrál na housle, pak jsem byl v punkrockové kapele, kde jsme skládali hudbu na styl Blink 182, hrál jsem tam na bicí. Miloval jsem punkrock a jeho energii. K dnb mě přivedl Kuba asi před pěti lety. Okamžitě mě to pohltilo a dnb je pro mě číslo jedna. Děláme pro to všechno, je to každodenní smysl života. Je to pro nás opravdu životní styl.

Kde jste se potkali?

Sheriff: Náhodou jsme spolu začali bydlet. Jestli můžu ještě k té hudební historii, tak bych se s ní taky rád pochlubil. (smích) Mám to hozené tak, že mě rodiče od mala vedli ke kytaře. Chodil jsem do základní umělecké školy, pak jsem chvilku dokonce působil jako asistent učitele v jedné hudební škole. To jsem byl hodně mladý. Pak jsem začal jezdit na kole, poslouchali jsme punk, chytli mě protisystémové věci a šlo to pak z toho punku do rapu. Ten poslouchám do teď – hodně UK sound, bassline, grimme, do toho dnb. Mám to tak složené, a dnb je největší složka. Mám rád hodně věcí okolo a baví mě undergroundová hudba, hudba z ulice.

Mustaffa: No a kde jsme se poznali? Před pěti lety jsme spolu začali bydlet. Znali jsme se tak, že jsme se asi dvakrát viděli a pak jsme šli úplně náhodou a shodou okolností bydlet spolu. Největší sranda je, že jsme z Kopřivnice a z Nového Jičína, což je severní Morava a poznali jsme se až v Praze.

 

„Žijeme hudbou a užíváme si mejdan jako bychom byli před bednami s lidmi a možná tohle mají lidi rádi. Makáme na tom, jak to jenom jde, a snažíme se posouvat.“

 

Kdo vás nejvíc ovlivnil?

Sheriff: Alix Perez. Mám rád, když jde hudba napřed a Perez je člověk, který šel v hudbě vždy velice dopředu a nebál se vydávat věci, které jsou hodně odlišné. Ale mají tak kvalitní sound, že člověka unesou. A mě to hrozně baví. Tohle mám na hudbě rád. Posouvat ji pořád dopředu.

Mustaffa: U mě je to teda trošku paradox. Je to dokonce český dj, je to jeden mlaďoch na scéně, a je to největší pán a je to A-Cray.

Sheriff: Shout out pro Óňu! (smích)

Mustaffa: Když jsem začínal hrát, všichni říkali, že jdou na headlinery a já jsem se vždycky nejvíc těšil právě na A-Craye. Ten mejdany tak zabíjel, že bylo skvělý po něm hrát. Takže Ondro, jestli to budeš číst, tak bigup a díky moc!

Minulý rok jste získali cenu v kategorii Objev roku v Czech&Slovak DNB Awards. Jak to je možné? Proč právě vy dva?

Mustaffa: Na takovou otázku je docela těžká odpověď. Těch aspektů je tam určitě hodně.

Sheriff: Hlasovali lidi, to není otázka na nás, to je otázka na lidi.

To ano. Ale proč si myslíte, že lidi dali cenu zrovna vám?

Mustaffa: Těžko se to tak sebekriticky říká a hodnotí, ale jestli mám popsat nějaký pocit, tak možná je to díky energii, kdy lidi cítí, že dnb milujeme úplně nejvíc na světě a kdekoli hrajeme, je to vidět. Žijeme hudbou a užíváme si mejdan jako bychom byli před bednami s lidmi a možná tohle mají lidi rádi. Makáme na tom, jak to jenom jde, a snažíme se posouvat. Pokud lidi ten progres viděli, tak to bylo asi tím. A ještě jednou moc děkujeme, znamená to pro nás opravdu hodně.

Nedávno jste oznámili, že jste nově upsaní Let It Rollu. Obrovská značka, největší světový dnb festival, co vy na to?

Sheriff: Buší mi srdce jenom to slyším!

Mustaffa: Myslím, že je to něco, co si každý dj v Česku skrytě přeje. Protože je to vlastně to největší, co tady je. Sami nechápeme, jak rychle se to stalo a že se to vůbec stalo a jsme za to velice vděční. Nikdy jsme nebyli takoví, že bychom o to někoho prosili, nebo že bychom šli a v rámci nějakých známostí si o to říkali. Prostě jsme se snažili dělat věc nejlíp, jak umíme a čekali jsme, jestli někdo přijde. A přišlo to mnohem dřív, než jsme čekali.

Sheriff: Stačí všechno dělat přirozeně, a pokud je člověk přirozený a je u toho dobrý, a dělá to srdcem, tak se ten úspěch dostaví.

Mustaffa: Musíš makat, milovat to, štěstí tě pak potká a přijde to.

Myslím, že tohle je skvělá zpráva pro spoustu mladých lidí, kteří se chtějí na scéně prosadit. Jaké máte další ambice? Jaké jsou vaše cíle a sny?

Mustaffa: My máme vždycky ty největší sny. Naše sny přijdou lidem momentálně třeba nereálné, stejně jako nám před třemi lety přišlo nereálné zahrát si třeba ve Stormu. A pak, když jsme tam zahráli poprvé, tak jsme si řekli, že by bylo super tam zahrát v pátek. A pak jsme si říkali, že by bylo super zahrát si jednou na festivalu. A to se taky stalo. Takhle to šlo dál a dál. Až jsme si říkali, že třeba jednou budeme na Let It Rollu a taky se to stalo. A když se to teď stalo, tak si zase říkáme, i když je to v současné době zase nereálná věc, že chceme do světa. Chceme cestovat. Taková je naše vize – že za pár let budeme cestovat, živit se hudbou a dělat to, co nás baví úplně na maximum. A užívat si to cestování. Nevíme jak, nevíme kdy, ale věříme tomu, že se to stane a uděláme pro to všechno.

To zní skvěle a já věřím, že se vám to povede. Jaké je vaše b2b snů?

Sheriff: S Tomášem!

Mustaffa: S Kubou! (smích) Zkoušel jsem hrát s hodně lidmi a hodně lidí hraje skvěle, ale my spolu hrajeme rok a půl a nemusíme si u toho mixu nic říkat a víme, jak každý z nás hraje. I když někdo hraje sebelíp, má u mixu jiné návyky, jinak se chová a když jsi na něco zvyklý, tak ti to třeba nevyhovuje.

 

„Nevycházejte s věcma ven, pokud si nejste jisti, že jsou kvalitní.“

 

Co dělá dobrého dj dobrým djem? O čem to celé vlastně je?

Sheriff: Určitě je za tím výběr tracků, selekce, a jejich vypilovaný mix. Dobrý dj musí umět sladit tracky. To je základ. Z něj potom můžeš vyjít a vytvářet dobré sety. Důležité je nejít do toho předčasně. My sami jsme začali hrát dlouho před tím, než se vůbec sešli Mustaffa a Sheriff, než jsme vůbec začali hrát na mejdanech. Možná je to i tím, že jsme starší. Vlastně bychom tím mohli dát radu těm mladším. Nevycházejte s věcma ven, pokud si nejste jisti, že jsou kvalitní. To vám poradí každý člověk, který dělá hudbu.

Mustaffa: Já si myslím, že dobrý dj se pozná podle toho, že umí pracovat s energií, která v těch tracích je. A vytvoří k tomu improvizačně, nebo klidně předem, to je jedno, nějaký příběh. Ta energie musí člověka naplňovat a bavit a musí tam být nějaká gradace. Prostě hrát si s energií hudby, aby to dávalo smysl, aby měl set hlavu a patu. Aby to prostě nebyl cirkus.

Jak moc je pro vás důležitá energie publika?

Sheriff: Hodně. Je to věc, na kterou se dj vždy chtě nechtě naladí. My jsme zrcadlo publika. Nemůže tě bavit set, pokud mejdan nebaví lidi. A přesně naopak, pokud to tebe samotného nebaví a není v tom pak dobrá energie, která se z toho dá vytěžit, nefunguje to.

Mustaffa: Každý set je pro nás výzva. Vždycky chceme na konci odejít tak, že z toho publikum bude odvařené, a my taky. Proto vždycky uděláme všechno. Často hrajeme v pozdějších časech. Jsme na ně zvyklí a máme to rádi, protože hrajeme trochu tvrdší věci a lidi touhle dobou tvrdší věci chtějí.

 

Uvažovali jste někdy o produkci?

Mustaffa: Uvažovali. Já jsem teď vystudoval dvě pololetí v Musartedu, což je první škola v České republice, v Praze, která se věnuje právě hudební produkci v různých programech. Učil mě Risto Sokolovski, Pavel Kalina a další lidi. Když jsem tam přišel, věděl jsem, že produkce rovná se skládání tracků a to bylo všechno. Než jsem tu školu vyšel, dalo mi to velké základy, ukázalo mi to cesty, kudy se vydat, rozhled. Chodíme pravidelně do studia, makáme, ale je to jako s djingem – je to dlouhá cesta a nevydáme věci, pokud neucítíme, že mají smysl. Nechceme zabít možnost se ukázat a nepůjdeme ven s nekvalitníma věcma. Jednou to přijde, nevíme kdy, jak dlouho to potrvá, ale snažíme se tomu věnovat volný čas a makat na tom, aby se to povedlo. Je to pro nás důležitá věc a jak jsme už říkali, chceme do světa a bez produkce to nepůjde. Navíc nás to baví.

Sheriff: Dje může dělat kde kdo, to je věc, která se dá naučit, ale produkce je tvorba. Teprve v produkci se člověk projeví.

Poslední otázka jde úplně mimo muziku. Co vnímáte jako to nejdůležitější v lidském životě?

Sheriff: Věnovat se tomu, co tě baví. Štve mě třeba to, že mě rodiče od mala nevedli k něčemu, k čemu jsem měl sklony. A to je třeba věc, kterou já bych chtěl dělat jinak u svého dítěte, prostě vypěstovat to, aby šlo svou cestou, realizovalo se něčím, v čem je dobré, aby v sobě hledalo potenciál a talent. To je podle mě nejdůležitější věc. Protože pak najdeš něco, co děláš rád a zároveň tě to může živit.

Mustaffa: Za mě je to jediná věc. Už od malička dělím lidi na dva typy. Je to jako z pohádky – buď jsi šmejd, anebo jsi dobrej člověk. A když jsi dobrej člověk, tak tě pak potkávají dobří lidi, ti dobří a správní. Základ lidského myšlení je v tom, že žiješ buď jako šmejd, nebo jsi dobrej a správnej a pak tě potkává štěstí a radost. Takže, buďte dobří!

Myslím, že to je skvělé zakončení našeho rozhovoru. Díky moc a ať se vám na vašich cestách daří!

Chcete slyšet nekompromisní práci této dvojice naživo? Sledujte její facebookový profil a buďte v obraze.

Luke B.