Party Code aneb Jak se na mejdanu (ne)chovat

Party. Mejdan. Jízda. Plechy. Rychta. Pařba. Každý si pod těmito slovy představuje něco jiného. Někdo příjemné setkání s přáteli, zavlnění v rytmu liquidfunku, další zase nejhrubější rejv do rána až do stavu, kdy už člověk neví, jak se jmenuje. Ať jsou naše pohnutky, aspirace, motivy a cíle návštěv hudebních radovánek a elektronických veselic jakékoli, spojuje nás jedno – chceme si je užít co nejvíc a s co nejmenšími následky.

Jak to ale udělat, aby to nebylo na úkor nás samých ani ostatních účastníků zájezdu? Pojďme se podívat na pár základních pravidel, jejichž dodržování může zvýšit komfort pro všechny. Pokud vás věc zajímá, čtěte dál, pokud ne, zjistíte vše v praxi časem sami. Začněme tématem zřejmě nejožehavějším.

Ach, ty drogy…

Ano, správně, máma má určitě pravdu – všude na parties jsou dnes přítomny psychotropní substance. Česká republika se stále řadí k zemím s největším počtem konzumentů drog všeho druhu. Jsme na prvních příčkách v užívání alkoholu, marihuany, extáze a nejrůznějších amfetaminů a halucinogenů. A co si budeme, přátelé, říkat, sehnat dnes na party kouli je jednodušší, než koupit v čase, kdy za mix nastupuje headliner, poblíž klubu něco kloudného k snědku. Může se zdát, že jsou psychotropní látky díky své rozšířeností věcí bezpečnou a tedy i něčím, co není třeba příliš řešit. Opak je pravdou. Takže pojďme rovnou k věci a řekněme si pár pravidel, jejichž respektování může zvýšit pravděpodobnost, že si zachováš své biologické i sociální zdraví (kolegové z oblasti harm reduction prominou, budou-li pravidla neúplná, nebo zavádějící; disclaimer pro represivní orgány a instituce: cílem následujícího textu není nabádat k užívání drog, nýbrž čtenáře přivést k zamyšlení nad některými specifiky nakládání s nimi směrem ke zmenšení dopadu případných škod).

Máš novej materiál? Nejez kouli celou. Zkoušíš extázi poprvé? Pak to platí dvojnásob. Pokud nemáš vlastně vůbec páru, do čeho jdeš a zatím víš jen to, že „kámoši říkali, že je to fakt bomba„, koukni se na tohle video, kde dva mladí sympaťáci z Holandska vyzkouší emdéemá za tebe. Dej si nejprve raději malý kousek a uvidíš, co to s tebou udělá. Když je ti špatně, řekni to své holce nebo kámošovi a jděte na chvíli na vzduch. Komunikuj, mluv, říkej, jak se cítíš a jak ti je. Pokud to nezvládáš, neboj se říct si o další pomoc (v nemocnici ti hlavu neutrhnou). Nepřepaluj se, hlídej si pitný režim a odpočívej. A hlavně nezapomeň, že úměra mezi počtem přemostěných synapsí v tvém láskyplném mozku se nemusí rovnat množství příjemných vzpomínek a pocitů s akcí spojených. Zkrátka, méně je někdy více.

Buď diskrétní a nevystavuj se zbytečnému riziku ze strany policie, nebo jiných osob, kterým tvá záliba v objevování nových vesmírů není po chuti. Žijeme ve státě, kde samotné užívání drog zletilými osobami není trestné. Což však vůbec není nic samozřejmého – jsou země, kde sekají lidem za jejich chemické kratochvíle ruce, nebo je posílají do temných žalářů. Jsme státem kultivovaným s rozvinutou právní kulturou a není třeba ji pokoušet a zneužívat. Nezapomeň na to, že držení ilegální látky je přestupkem, za který můžeš být pokutován, v závislosti na množství se může jednat i o trestný čin. Nemluvě o prodeji, u něhož pokud budeš přistižen, hrozí ti zcela jistě velmi nepříjemné vyšetřování a trestní stíhání. Dobře si rozmysli, jakým způsobem a za jakých okolností si své mozkové nutrienty opatřuješ. Dělej to opatrně a s rozvahou. Neohrožuj zbytečně sebe, ani svoje okolí. Nestojí to za to. Zkrátka chovej se tak, aby sis věc užil zdravě, rozumně a odpovědně tak, aby jako u řádného hospodáře zisk převážil nad ztrátou.

Bonton především

Jak autor této moralizující statě v rámci dlouhodobého terénního výzkumu opakovaně zjišťuje, tytam jsou časy, kdy muž sám a zcela automaticky podržel ženě dveře, dal jí v nich přednost, či byl jen ve společnosti po jejím boku coby přítel a případný ochránce. Nezřídka se nám dnes naskýtá spíše opačný obraz, kdy si chrabrá dívenka vede svého vyplašeného milého na dancefloor, aby mu ukázala, co že je to ten kotel. Role se mění, pravidla ztrácejí jasné kontury a panuje jakási bezbřehost. Pojďme kouknout na to, co by mohlo být o fous jinak (nařkněte mě z konzervativního lpění na starých pořádcích, I don´t give a f**k).

Takže, kámo, barmanku nezaujmeš nervózním poklepáváním kreditky o barovou desku. Mnohem víc udělá úsměv, jde-li o ostrou šelmičku, nic nezkazí prostý oční kontakt a hlavně trpělivost. Ta především. Spěcháš? Uklidni se, koukni se, kdo stojí vedle tebe, a zeptej se, jak se party líbí ostatním. Třeba potkáš lásku svýho života.

Toaleta slouží primárně k vykonávání potřeby a smytí potu z neurofunkem opařeného obličeje. Napouštění lahodné vodičky a doplňování vitamínů jistě není primárním účelem klubového sanitárního zařízení. Chovej se v oněch prostorách jako ve vybraném salónu, uvidíš, že ti to neublíží.

Sklo v klubu na terasu a do exponovaných prostor nepatří. Zespoda nahoru nespadne, naopak mnohem jednodušeji. Tančit ve střepech není nic příjemnýho, stejně jako řešit nad ránem s hlavou jak pátrací balón šití na pohotovosti.

Když je tlačenice v uličce u baru, těch pár sekund, který počkáš, tě určitě nezabije (v historii žádného českého klubu nebyl dosud zaznamenán jediný případ takového úmrtí). Chovej se slušně, jako člověk – pokud jsi muž, buď galantní k dámám. Od těch opravdových dostaneš bonusové body, to zaručujeme. Když vidíš, že je někomu špatně, pomoz mu. Jdi s ním ven, zeptej se, ho s kým přišel. Postarej se. Milujeme rave a jsme komunita. Držíme spolu. Pocit pospolitosti si v Hornbachu nekoupíš, ale můžeš ho pomoct vytvořit.

Klub není tvůj pokojík

Jsi na akci poprvé s partou, jdeš cíleně za tím nejlepším ze současné hudební scény, nebo jsi se ocitl v moshpitu na úplnej random? Ať tak či onak, jsou věci, na který je dobrý pamatovat. Když přijdeš do klubu po půlnoci, uslyšíš toho nejspíš míň, než když budeš na značkách v osm. Nezapomeň, že i djs, kteří nejsou top jména, umí hrát – jsou to noví talenti, nebo lidi, který třeba ještě neznáš. Nepochybuj ale o tom, že hrají tak, aby se nemuseli stydět, a tvou podporu si zaslouží. Na lineupu se neocitli náhodou a za mixem stojí i kvůli tobě.

Nelez na stage, to je ten prostor, který začíná přesně za kovovým plotem nebo jinou překážkou. Je to neuctivé vůči djs, ani lidi z crew nechodí jen tak za decks, když umělec hraje. Chovej se klidně a nezlob vyhazovače, nemají to rádi. Jsou ve své práci a do klubu nechodí proto, aby si na tobě pohonili ego. Nabušení týpci stojí u vchodů proto, aby sis party mohl užít v bezpečném prostředí. Nemusíš s nima bejt kámoš, jen se chovej slušně, buď pokornej, když je to třeba, respektuj pravidla a vrátí se ti to stejnou měrou. Neboj se to zkusit. A ještě něco: když přijdeš pětkrát za noc do šatny pro batoh, tak ti ho o půl šestý ráno zpátky už nejspíš nevezmou, bejby. Nediv se a nečekej úsměvy.

Slovo závěrem

Milí drazí přátelé, milovníci kvalitní zábavy, tancechtivé slečny, cool steppeři, prosím, neberte toto malé zamyšlení jako mentorský výkřik jednoho zasloužilého partyboye. Cílem rádoby vtipné úvahy bylo pouze lehce poukázat na některé nešvary, se kterými se můžeme v klubech občas setkat. Přeji nám všem, abychom si uměli na mejdanech vždy společně vytvořit takovou atmosféru, která bude prodchnuta pozitivními vibez, takovou atmosféru, která nás utvrdí v tom, že posloucháme tu nejlepší muziku na světě. A neberme se příliš vážně – jde přece o zábavu, odpočinek a radost.

Váš Luke B.

PS. Případné polemiky, jakož i pozvání na panáka na některé akci přijmu s otevřeností sobě vlastní.