Abis: „Brno mám rád a opravdu miluju české lidi, takže se obrovsky těším.“

Plánujete si na začátek měsíce listopadu cestu do Brna? Mějte se na pozoru: tento čas bude doprovázen mimořádnými bezpečnostními opatřeními. Pokud jste dokonce jeho stálými obyvateli, dbejte na své kroky dvojnásob, a možná se prostě raději nechte dobře pojistit.

Odpovědnost za další budoucnost městského centra, konkrétněji Štefánikovy ulice, v níž se nachází ArtBar Druhý Pád, ponese nechvalně známá úderka Mindicted crew. Ta se rozhodla pozvat do moravské metropole v rámci tradiční série klubových nocí Neurology další významnou postavu prudší odnože drum and bass produkce – Marka McCanna známého pod uměleckým jménem Abis.

Kdo scénu sleduje, dobře ví, že Abis je známý a solidně etablovaný již z projektu June Miller, kde stál vedle Barta Van Dijka. Letité hudební manželství však vzalo za svéAbis ale příliš dlouho netruchlil a spojil své síly s mladičkým lumenem Signalem, jenž ale může své produkční schopnosti měřit právě s o poznání starším Markem tak, že si nebudou vzdálení o víc než pár beatů. Vzniklo uskupení DIVIDID, které má od začátku letošního roku na svědomí několik mimořádně kvalitních počinů. Jmenujme zejména The Wall EP, kde se na stejnojmenném tracku objevuje Tasha Baxter (která už svým podmanivým hlasem doprovodila hypersounds takových mazáků, jako jsou The Upbeats, Feed Me, Camo and Krooked či Icicle). Největší světové labely RAM Records, Eatbrain, Blackout – tam všude našla Markova brilantní produkce své místo. Byli jste letos na prázdninové veselici Let It Roll? Pak jistě víte, že Abis stojí i za jedním z opening tracků spektakulární ceremonie s názvem Battlecry.

Opusťme však další suchou deskriptivu a přejděme k něčemu svěžejšímu. Požádali jsme totiž Marka o bleskový rozhovor. Chcete vědět, co od něj za mixem čekat? Na čem zrovna maká? Zalejte si kávu a pojďte zjistit, co vás již brzy čeká a nemine!

Marku, začnu netradičně. Viděl jsi film It is all gone, Pete Tong? Dovedeš si představit, že bys produkoval hudbu jen s nohama položenýma na reprobednách?

Viděl jsem ten film už několikrát a je to vlastně opravdu smutný film. A mockrát jsem o něm diskutoval s přáteli. (smích) Je docela výchovný a varuje – že jsme pořád jenom lidi a že se věci v životě dje můžou rychle zvrtnout. Jednou jsem zkoušel udělat tune jenom s použitím soupravy SUBPAC, což je úžasná sada, která převádí zvuk do vibrací, které můžeš cítit. A musím přiznat, že to byla opravdu legrace. Ovšem výsledek zněl hrozně. (smích) Přesto to pro mě byla cenná zkušenost. A můžu říct: lidi, starejte se o svoje uši a sluch!

To je určitě moudrá rada. Kolik času teď trávíš ve studiu? Na čem zrovna pracuješ?

Mám studio doma, takže je to fakt můj život. V průměru tam jsem asi 50 až 60 hodin týdně. Všechen ten čas ale netrávím jen produkcí – asi čtvrtinu věnuji osvojování si nových technik, tvorbě samplů, čtení o hudbě a podobným věcem.

V současnosti pracuji na celé hromadě nových tunes a kolaborací, z nichž jsem nadšený. Letos jsem se od března až do srpna soustředil pouze na Let It Roll Opening Show, což byla úžasná výzva. Od srpna jsem konečně schopný dokončovat všechny věci, které mám rozdělané, a psát věci nové. Některé z nich otestuji na Neurology v Brně, takže jsem hodně zvědavý, jestli uvidím publikum, zda je pobere, nebo ne. (smích)

To Ti věřím. Jsi velmi precizní skladatel. Kde bereš inspiraci?

Myslím, že inspirace přichází odevšud. Většina mých nápadů běžně přichází z něčeho, co slyším ve své hlavě. Myslím, že hodně lidí to má stejně. Já prostě normálně slyším všechny ty bláznivé nápady v hlavě. Pak je zkouším a stavím je do podoby konkrétních tunes, a to nejrychleji jak jen dovedu. Ale je to skutečně náročné. Inspiruje mě spousta různých věcí, nejvíc jsou to jiné tracky, nebo představy, někdy je to jen jednotlivý zvuk.

Jak se Ti spolupracuje se Signalem? Nechybí Ti Bart?

Signal bydlí přes ulici, takže je velice jednoduché se setkat. Už nějakou dobu jsme spolu ale neudělali žádnou věc, takže bychom asi brzo měli! V poslední době jsme se několikrát sešli, což bylo skvělé, protože je to jeden z mých nejlepších přátel. Je výborné občas mluvit i o jiných částech života, nejen o hudbě. A samozřejmě, Bart mi chybí! Pořád spolu hodně mluvíme a jsme dobří přátelé, což je ta nejdůležitější věc.

Odešel jsi z Británie a žiješ v Holandsku. Co tam máš rád a co Tě naopak rozčiluje?

Během dospívání jsem žil v několika různých zemích a vždy pro mě bylo velmi důležité, abych se cítil jako doma. Když jsem žil v Anglii, nikdy jsem se tam jako doma necítil. Takže když jsem dokončil školu, chtěl jsem zjistit, zda by to někde nebylo lepší. Když jsem přišel do Holandska, měl jsem pocit, že už jsem tam někdy žil, cítil jsem se velmi vítaný. Každý se mnou chtěl mluvit anglicky, nabízel mi pomoc, ukazoval mi, kam si vyrazit večer a tak. To ve mě zanechalo pocit, že sem patřím. Teď už jsem tady tak dlouho, že se prostě cítím jako Holanďan. Stěhovat se ze země do země byla pokaždé docela vyčerpávající zkušenost, ale mě normálně nic moc neznervózňuje. Nervózní jsem jen tehdy, když vím, že se dost nesnažím. Takže se vždycky snažím na každou situaci připravit. Mám takové rčení, “Selhat v přípravách? Připravit se na selhání!”. Takže se podle toho snažím řídit, což mě zpravidla uklidňuje.

Už jsi byl někdy v Brně? Co od Tebe můžeme čekat? Budeš na publikum hodný, nebo zboříš klub?

Jo, v Brně jsem už jednou byl ještě v rámci projektu June Miller. A byla to skvělá zkušenost. Brno mám rád a opravdu miluju české lidi, takže se obrovsky těším. A klub teda opatrně zbořím. (smích) Chci tuhle party využít jako půdu k otestování některých mých nápadů na nové tracky, takže můžete čekat, že uslyšíte věci, které ještě nikde nezazněly. Zkusím to a vezmu crowd na výlet a věřím, že si to každej užije. Nemůžu se dočkat!

Marku, díky za rozhovor a těšíme se na Tebe!

Holandského matadora doprovodí v pátek 2. listopadu 2018 bohatý domácí support: těšit se můžete na zástupce týmu Let It Roll Twisted:Minds a početnou pořadatelskou stáj ve složení VoidSec, Heft, TRJN a Tower & Karpa.

Ještě váháte, co budete na dušičky dělat? My máme jasno!

Neurology w/ABIS (NL)