Redeyes: Vznešené francouzské melodie

Francii, zemi pozoruhodnou v mnoha ohledech, můžeme ve srovnání s jinými zeměmi jen stěží považovat za dnb velmoc. Kolik jmen vás při jejím vyslovení napadne – jedno, dvě nebo snad tři? Pokud žádné, nemusíte se stydět, pojďme však tuto nikoli drobnou minelu napravit.

Jedno z těch, která byste si zapamatovat rozhodně měli, je Julien Salvi známý pod uměleckým jménem Redeyes. Jako letitý tahoun tekutější produkce totiž posouvá povědomí o rozlehlé krajině lahodného vína, sýrů a noblesního umění na úroveň, kdy už stojí za to dopřát jí pozornost. A to hezkou řádku let.

S první dlouhohrající deskou Poetry in Motion přišel Redeyes už před deseti lety a třinácti trackovou fošnu se tehdy nebál vydat nikdo jiný než Steve Boycie Jefroy aka BCee na svém ostrovním labelu Spearhead Records. Na druhou placku jsme si museli počkat celých pět let a v roce 2013 přišlo na svět LP Part of Me.  To si vzalo pod křídla domácí vydavatelství Vandal Records, jehož devizou je kromě širokospektrálního záběru také čich na nové talenty (příkladem budiž podpora jinému toulouskému rodákovi, deepaři Montymu, kterému se ještě před nedávnem jistě nesnilo, že bude brázdit produkční i djské vody se samotným Perezem). Počin to byl zcela autorský a vliv funku, jazzu a soulu byl v jeho práci více než zjevný už tehdy.

Zdá se, že Julien respektuje vlastní umělecké tempo a v duchu pravidelných pětiletek letos přichází se svým třetím albem, jemuž dal lehce melancholický název Broken Soul. Album se dá velmi jednoduše rozdělit na dvě kontrastní části. Pravidelně se zde totiž střídají vymazlené dnb tracky s neméně vychytanými nahrávkami plnými tuze příjemných hiphopových beatů (zkuste třeba věcičku OoooLaah, při jejímž poslechu vaší dívce hrozí, že jí vezmete bez varování kolem ramen, nebo tak akorát vypečený Toast, v němž elegantnímu beatu sekunduje flow newyorského rapera Milano Constantina). V tomto ohledu se jedná o podobný koncept, který letos na jaře naznačil Submorphics, kterého si pro široké hudební rozkročení vzal pod svá křídla – stejně jako právě Juliena – šéf a majitel labelu The North Quarter, mistr nad mistry, Lenzman. Album se tak nemusíte bát pustit někomu, kdo dnb příliš neholduje. Oplývá totiž zvukem, který učaruje i uchu, které se může jinak cítit nanejvýš vyhraněně ve zcela jiných hudebních vodách.

Pojďme se podívat na pár nejpovedenějších tracků. Pilotní The Hurt s vokalistou DRS jsme vám coby pilotní singl na našem blogu dali ochutnat už před časem. Dále se můžeme vrhnout do příjemné melodie kousku s názvem Awaken. Redeyes k tracku řekl: „Awaken je docela jednoduchá věc – chtěl jsem udělat něco melancholického, něco, co by fungovalo zároveň na tanečním parketu.

Pohoda, co říkáte? All Blues je pak čirou nádherou. Chcete někomu vysvětlit, co je soulful dnb? Sáhněte po tomto kousku, který je ve své čistotě jednou z nejlepších věcí, které na LP najdeme. Sám autor tento track vnímá jako výsledek svého produkčního sebevědomí, které dlouhá léta budoval. A jak sám říká, samotná nosná idea tracku byla díky tomu na světě během několika hodin. Obdivuhodné, u kumštýře, který ví, co dělá však vlastně ne až tak překvapivé.

Track Fool of Me přidává na tempu a dává albu drive, svou náladou zároveň zapadá do barevného podzimního času, stejně jako do celkového rámce alba. Dotkne se vaší duše v místech, na která jste už možná zapomněli.

Pokud jste se doposlouchali až k závěrečnému Back In My Soul znamená to, že jste na správné adrese a není pochyb o tom, že některé kousky si dáte raději hned znovu. Třeba Late Night Jam, který by bylo nejen kvůli hlasu Tylera Daleyho hříchem přeskočit.

Chcete si novinku vychutnat naživo v podání samotného autora? Pak vězte, že budete mít příležitost v rámci

The North Quarter Label Night,

která se koná již tento pátek 12. října 2018 v prostorách bratislavského KC Dunaj. Nepřekvapí, že předprodejové vstupenky jsou již několik týdnů fuč. Ty odvážnější z vás, kteří se pokusí chytit těch pár kusů at the door však musíme jedině povzbudit: kromě Redeyes vystoupí totiž i zmíněný Lenzman, irský Zero T, které svým hlasem doprovodí MC Dan Stezo.

S kým se vidíme?

Luke B.