MC DRS: Zlato v hrdle

Máte rádi rap stejně jako drum and bass? Pak vám umělecké jméno DRS, za kterým je ukryta postava britského Delroie Roka Skie jistě není neznámé. I v případě, že je tomu naopak, je téměř vyloučené, abyste se s jeho výrazným hlasem – třeba nevědomky – nesetkali. DRS se řadí mezi několik rapperů, jejichž stopa v 175 bpm produkci je stejně nesmazatelná jako škrábanec na displeji vašeho nového telefonu. Coppa, Dynamite, Skibadee, Stamina…and the one and only MC DRS. Pojďme si tohoto nadaného hlasového mága představit blíže.

Jako jeden z mála se už v pozdních 90. letech stal vokalistou, který se díky své technice komplexního rýmování dostal po bok těch nejlepších dnb jmen Velké Británie. Jaká cesta k tomu vedla? Jako teenager vyrostl Del Rok Ski v prostředí breakdance a hiphopové kultury, spojené tehdy zejména s velikány jako RUN D.M.C. nebo Kurtis Blow. Od pohybu ve vodách zkouřeného beatu pak už nebylo těžké začít pomalu rapovat na dnb parties a začít dělat vlastní demo nahrávky. DRS navštěvoval lokální mejdany v Manchesteru a Liverpoolu, kde se stal rezidentním mc v Xtreme Clubu. Tam také poprvé potkal LTJ Bukem a MC Conrada. Netrvalo dlouho a právě nestor hlasové dnb produkce Conrad mu zavolal a pozval ho do tábora Good Looking Records, kde se jeho výrazný, ale nerušivý hlas objevil na některých legendárních nahrávkách Progression Sessions. Není divu, že si talentovaného DRS brzy všimli další umělci, kteří s ním neváhali spolupracovat.

Není track, na kterém by se neprojevila jejich synergie. Na kompilaci s výmluvným názvem I don´t usually like MC´s but… z roku 2012 se hlas DRS objevuje v jeho nejširší škále. Ať už se jedná o příjemný deepový roller od Dub Phizix s názvem Playing with Fire, Lenzmanovu šlapací pohodovku Holding On, nebo těžce darkovou záležitost Count To Ten, jejímž autorem je mazák Enei, hlas DRS dodává všem trackům nezapomenutelnou atmosféru.

O tři roky později vychází opět pod patronátem labelu Soul:R další pozoruhodná hudební skládačka. Na albu Mid Mic Crisis si DRS rozšiřuje své hudební portfolio. Spolupracuje zde s dalšími významnými postavami dnb produkce. V příjemně tekutém tracku Captivity s Lynxem, v raggajungle Emergency s Marcusem Intalexem (We hope you see the whole scene rollin´it on, man!), v Something To Believe In s multiinstrumentalistou Calibrem, a konečně v The Puppeteer s Jubei.

A je tu opět král liquidu Lenzman. Ten před dvěma lety zremixoval fenomenální mellow track holandského dua Children Of Zeus (ano, jedná se o dvojici, jejíž jedna polovina, Tyler Daley, doprovází svým hlasem další mistry jemnějšího dnb LSB nebo Redeyes) s názvem Still StandingTady už DRS projevuje čirou hlasovou něhu: zavřete oči a nechte se pohladit heboučkým peříčkem…

V roce 2017 si pak DRS podává ruku s brazilskými producenty DJ Patife a Vangeliez a na svět přichází další neskutečně příjemná vokálovka I Will. Příjemný hlas se snoubí s textem, který je citlivou výpovědí o radostech života i rozhořčením nad stavem současného světa (These days I don’t watch the news – ‚Cause it’s always pain – One-sided stories told – Keeping minds in chains).

Ani letos DRS nezahálí. Společně se Safire a DLR naskakuje na hiphopové tempo tracku The Last Renegade, stoupající dvojici GLXY doprovází na jejich These Lights a objevuje se i na zbrusu novém albu Carnal Mind dalšího Brazilce, který si říká L-Side. Tato deska (která vyšla na legendární značce V Recordings Bryana Gee) je kromě velkého množství kvalitních tracků pozoruhodná také četným výskytem mnoha dalších světových dnb mc´s: objevují se zde Conrad, Fava, Fox, Fats nebo Darrison. Možná nejzásadnější novinkou, které DRS vdechl opravdový život je však track LSB s názvem New Day. Přátelé, nezlobte se, ale pokud tohle nechá i zarputilé neurofunk heads sedět alespoň bez decentního poklepávání nohou, pak je něco špatně.

Hlas DRS dává náboj už tak vynikajícím perlám nejrůznějších producentů. Jeho styl má skvělou dynamiku a rozsah: umí být něžný jako nejvyhlášenější milovník, umí být drsný jako největší badass v nejbru. Ať už se rozhodnete pro temnou či světlou stranu jeho hudebního menu, s DRS nemůžete nikdy zvolit špatně – svými výkony vám připomene, že opravdové umění lze tvořit i bez techniky. Stačí jen pečlivě kout zlato v hrdle.

Luke B.