„Soundcloud nekončí. Ani za padesát dní, ani za osmdesát.“ vyvrací fámy jeho CEO

Soundcloud si v těchto dnech prožívá asi pěkně horké chvilky. V průběhu minulého týdne se na internetu vyrojila spousta článků rozebírající nedávné velké propouštění a celkově nepříliš dobrou finanční situaci ve firmě, proroctví hlásající posledních 50 dní života Soundcloudu nyní ale v novém prohlášení vyvrátil samotný spoluzakladatel firmy a jeji současný CEO Alex Ljung.

Ačkoliv takových falešných proroctví zvěstující brzký konec Soundcloudu bylo v minulosti již povícero, právě díky zmíněnému propuštění zhruba 40% (173) zaměstnanců a rušení poboček to tentokrát vypadalo poměrně reálně. V pátek 14.7. se však po několika dnech nerjůznějších spekulací objevil následující tweet, jenž do srdcí uživatelů této jedinečné platformy vnesl opět naději.

Záhy k němu přibylo i oficiální prohlášení Alexe Ljunga vydané prostřednictvím oficiálního Soundcloud blogu, ve kterém fanoušky služby ujistil o tom, že se o budoucnost své hudby na Soundcloud nemusí bát. „The music you love on SoundCloud isn’t going away, the music you shared or uploaded isn’t going away, because SoundCloud is not going away. Not in 50 days, not in 80 days or anytime in the foreseeable future. Your music is safe.“ – přesně tato povzbuzující slova Alex použil k uklidnění vyhrocené situace. Následuje kompletní text prohlášení:

Hey everyone,

There’s an insane amount of noise about SoundCloud in the world right now. And it’s just that, noise. The music you love on SoundCloud isn’t going away, the music you shared or uploaded isn’t going away, because SoundCloud is not going away. Not in 50 days, not in 80 days or anytime in the foreseeable future. Your music is safe.

Along with each of you, we’ve built this incredible creative community of artists, podcasters, DJs, producers and more who are the driving force in pushing culture forward in the world. That’s not going to change. Last week we had to make some tough decisions to let go of some of our staff, but we did this to ensure SoundCloud remains a strong, independent company.

Thank you for the outpouring of love and support. Some of you have asked how you can help–spread the word that we’re not going anywhere and keep doing what you’re doing–creating, listening, uploading, sharing, liking, and discovering what’s new, now and next in music. SoundCloud is here to stay.

Peace,
Alex

To je zajisté skvělá zpráva, zatím není jasné, jakým způsobem bude zajištěno další financování provozu, který je pro Soundcloud neúspěšně bojující s vytvořením fungujícího modelu monetizace služby dlouhodobě značně ztrátový. Jisté je však, že na financování od investorů nemůže přežít věčně, a je tedy tak trochu záhadou, na čem Alexovo optimistické tvrzení vlastně stojí. Další otázkou je také, co v jeho pojetí znamená obrat „forseeable future“, jenž ve svém prohlášení použil. Snad se ale jeho slova vyplní a Soundcloud tu s námi zůstane, a to i déle než za hranici „blízké budoucnosti.

2Nine působí na drumandbassové scéně aktivně od roku 2008. Krom DJingu se v rámci scény věnuje také grafice, psaní a experimentům s produkcí. Po smrti serveru drumandbass.cz, pro který dříve psal, založil one man show DNBlog.cz.