Skynet – Stuck In Mind / Underground

Neurofunkových producentů, kteří se svým zvukem doposud nepodlehli aktuálnímu trendu, je jako šafránu, a hledání dobrých tracků s tím správným „oldschool“ nádechem tak občas připomíná hledání prdu ve vířivce. Jako záblesk z čistého nebe pak působí zjevení Skyneta a jeho nové desky, která právě vychází na Programu, sesterskému labelu RAM Records.

Je to až trochu s podivem, jelikož filozofie samotného RAMu je především o protlačování nového, progresivního zvuku. To však v případě Programu naštěstí tak úplně neplatí a v jejich katalogu se tak dají občas najít docela dost zajímavé kousky stojící mimo hlavní proud. A jedním z nich je i PRGRAM039.

Že to nebude žádné bezduchá, na dropy orientovaná hajpovací kvákačka, ostatně naznačuje i samotný název titulního tracku, Underground, který k hudbě, jenž se za ním skrývá, sedí jako ta příslovečná prdel na hrnec. Intro tracku navodí nejdříve příjemnou sci-fi atmosféru, na čemž má velký podíl i těžce naefektovaný mužský vokál uvádějící posluchače do „děje“, a než se jeden naděje, intro lehce vygraduje až k v podstatě neexistujícímu dropu. Po něm už konečně nastupuje zábavná reece bassline tvořící páteř celého tracku, která jakoby „vypadla z ucha“ těm, jenž vznikaly před dobrými dvaceti lety.

Stuck In Mind začíná podstatně okázaleji. Hutnou atmosféru zprvu nastolí těžké syntetické pady, k nimž se postupně přidají perkuse a ženský vokál. Spolu pak tvoří hudební scenérii, která by mohla z fleku fungovat jako pozadí úvodní scény nějakého vědeckofantastického vesmírného trháku. Samotný track je o fous rychlejší a agresivnější než Underground, ale feeling si drží naprosto stejný. A je to krása nesmírná!

Těžko říct, jestli tahle deska dokáže zaujmout mladší ročníky naučené na tvrdé, syrové „rychty“ z Eatbrainu, Blackoutu a jim podobných. Ale je více než jasné, že všichni ti, kteří dnes se slzou v oku nostalgicky vzpomínají na doby starých fláků od Black Sun Empire, Eda Rushe apod., budou mít z nového Skyneta jistojistě ukrutnou radost.

PRGRAM039: K dostání zatím pouze jako Beatport Exclusive

2Nine působí na drumandbassové scéně aktivně od roku 2008. Krom DJingu se v rámci scény věnuje také grafice, psaní a experimentům s produkcí. Po smrti serveru drumandbass.cz, pro který dříve psal, založil one man show DNBlog.cz.