Critical Presents: 15 Years Of Underground Sonics

Za poslední rok jsme oslavovali spoustu výročí drum and bassových labelů, ať už to byly výročí založení či jubilejní, nejčastěji sté releasy. Mezi ty patří například Break se svým desetiletým Symmetry Recording, Flexout Audio, které oslavilo pět let své existence, Dispatch Recordings s kompilací k jejich stému releasu a mnoho dalších. Ale jedno výročí je pro mě speciálnější a nemůžu mluvit o ničem jiném, než o mém oblíbeném labelu Critical Music, jeho patnáctých narozeninách a zároveň kompilaci s katalogovým číslem CRIT100.

Pro ty, komu by tento label nic neříkal, i pro ty, kteří si chtějí osvěžit paměť nebo se jen dozvědět něco nového, si dáme „historické“ okénko.

Severní Londýn, píše se rok 2002, místní DJ a pozdější producent Kasra právě zakládá drum and bassové vydavatelství jménem Critical Music. Ještě tentýž rok vychází celkem šest singlů, první CRIT001, který měl na svědomí producent jménem Dphie.

Kolem roku 2005 začíná Kasra pořádat také labelové noci po celé Británii a později i v kontinentální Evropě. U nás můžete tuto noc zažít na letním Let It Rollu, poslední blízká párty Criticalu byla koncem minulého roku v Bratislavě právě k patnáctému výročí labelu. A co by to bylo za narozeniny bez dortu, takže došlo i na něj!

Ale zpátky do minulosti.

První větší release All Sounds Electric přichází kolem roku 2007, jednalo se o kompilaci 23 tracků od jmen jako IIlskillz, Calibre, Breakage, Lomax, Break a spoustu dalších.

Postupem času releasů přibývalo, vystřídala se tam spousta méně či více známých tváří, vyšla spousta singlů, EP, kompilací i alb. Za tu dobu se label formoval do podoby, kterou známe dnes. Nyní se kolem něj točí základna „domovských“ producentů, jmenovitě Kasra, Foreign Concept, Enei, Klax, Sam Binga, projekt Ivy Lab, Hyroglifics, Emperor a Mefjus. Mimo jiné ke Criticalu patří také sesterské labely Binary, SystemsModulations, poslední zmiňovaný čítá šestnáct vydaných věcí. Zajímavostí je, že všechny spolu s digitální formou vyšly na 10“ vinylech.

A dnes po devadesáti devíti releasech a patnácti letech plných „podzemních zvuků“ přichází nejen mnou dlouho očekávaná kompilace k tomuto velkému výročí.

Critical Music crew

Oslava patnáctin patnácti tracky

Tento výroční release obsahuje příhodně patnáct tracků od stejného počtu producentů. Jedná se převážně o dobře známé producenty, kteří jakýmsi způsobem patří k labelu. Není se čemu divit, dělat experimenty na takové kompilaci je jako si přivézt čerstvou přítelkyni na velkou rodinnou oslavu – za pár let si nikdo nebude nepamatovat ani její jméno a zbyde po ní jen fotka v rodinném albu.

Vybral jsem pro vás čtyři tracky. Dlouho jsem si lámal hlavu, ale nakonec jsem zvolil ty, které mi jsou nejbližší svým zvukem, a přitom dobře vystihují koncept téhle věci.

Jako první výběr padl na producentské jméno Halogenix, londýnský dj a producent. První věc vydal na Horizons Recordings spolu s Hydrem v roce 2011. Je také jednou třetinou projektu Ivy Lab a na tuto kompilaci přispěl spolu s nadanou vokalistkou Solah trackem s názvem Flames. Klidný deepovější sound s úžasnou akustickou bassou a příjemným vokálem.

Druhá ukázka je dílem tria Ivy Lab, známá tvář Critical Music a jejich labelu 20/20LDN zaměřujícího se převážně na halftime, hiphop a future soul. Na scéně jako společný projekt působí od roku 2012 a jejich debutový track Oblique, i když oficiálně ještě ne pod jménem Ivy Lab, zná asi každý. Na stém Criticalu je track Amber. Nekompromisní atmosférický halftime, hrubá bassa, jednoduchý, trošku divný ústřední sample, nasekané bicí. To je přesně druhá strana Ivy lab.

Další track, který jsem vybral, nemůže být nic jiného než In The Clouds od Charlieho, kterého všichni znají pod pseudonymem Break, bristolský producent. První spolupráce s Kasrou a jeho labelem vyšla na zmiňované kompilaci All Sounds Electric, kde měl Break tři tracky. Od tohoto momentu o něm na Criticalu nebyla, až na track Timeline VIP, ani zmínka, ale teď se Break vrací na Critical v plné síle. A podle očekávání energický, jemu podobný sound. Myslím, že víc není co dodat.

Poslední ukázkou potěším všechny vyznavače tvrdších odnoží drum and bassu. Talentovaný producent s neoposlouchaným zvukem, před rokem mu vyšlo debutové album na Critical s názvem Dispositions LP. Ano, řeč je o Emperorovi! Když jsem poprvé viděl track Bad Blood, měl jsem trochu smíšené pocity, ale po poslechu jsem byl mile překvapen. Svižný track s mohutnou basou a spousty divných samplů, jak je u Emperora zvykem. Posuďte sami.

Dále se na releasu jsou: Kasra, Sam Binga, Hyroglifics, Signal, Shyun, Klax, Mefjus, Enei, Foreign Concept, Current Value, The Upbeats, DRS, Eva Lazarus a Naomi Olive.

Celá kompilace má svůj specifický zvuk. Koho ukázky zaujaly, ať neváhá a poslechne si zbytek. Určitě nebude litovat. A pro ty, kteří trpí neutuchající potřebou shromažďovat vinyly a merchandise, mám dobrou zprávu. Celá tahle věc je k dispozici v luxusní boxované edici obsahující celkem pět vinylů, plakát a další drobnosti. Těm, kterým vinyl nic neříká, si mohou pořídit stylový USB flash s nahranou kompilací, živým setem z Brixtonu od Kasry a dalšími drobnostmi. Ale celé to je striktně limitovaná edice, kdo zaváhá, nemá.

Vinyl Bundle

 

CRIT100: Critical Music Shop / Beatport / Junodownload / Digital Tunes / Google Music / Spotify