Camo & Krooked – Mandala (feat. Mefjus)

Rakouské duo Camo & Krooked se již za měsíc chystá vypustit do světa své čtvrté studiové album Mosaik, ještě před tím nám však nabízí poslední ochutnávku z něj v podobě singlu s pořadovým číslem tři, nazvaného „Mandala“, na kterém se podílel i další jejich krajan, v našich končinách velmi oblíbený „řízek“ Mefjus.

Pojďme si na úvod udělat rychlou rekapitulaci faktů. Rakouské duo Reinhard „Camo“ Rietsch a Markus „Krooked“ Wagner spojilo své produkční síly v roce 2007 a jejich první společné krůčky v drum & bassovém světě jsou spjaty s „domácím“ labelem Mainframe, kde jim o 3 roky později vyšlo debutové album Above & Beyond (nepodstatná perlička na okraj: shodou okolností to bylo první opravdové čistě drum & bassové album, které jsem slyšel). Zhruba tou dobou kulminoval zájem rozličných drum & bassových labelů o jejich služby, v průběhu roku 2010 totiž vydávali tracky jak na běžícím páse, a mohou se tak chlubit zářezy na labelech jako Audioporn, Beta, (v té době ještě fungujícím) Breakbeat Kaos, Shogun Audio, Viper či Hospital. Posledně jmenovaný se pak následně stal jejich zaměstnavatelem na několik následujících let, v jejichž průběhu kluci vydali kromě několika singlů i dvě regulérní studiová alba (plus jedno remixové) – Cross The Line a Zeitgeist (plus Between The Lines). Nyní se po kratší odmlce vrací s chystaným albem Mosaik a novým (stejnojmenným) labelem Mosaik Music (které spadá pod RAM Records/BMG).

Především v rámci jejich dosud posledního alba Zeitgeist začal byl patrný odklon od původního zvuku této dvojice, kdy se soustředili především na ničení tanečních parketů kombinací silných synthových melodií a basových linek, které válcovaly uši nejednoho posluchače. Jejich „nový rukopis“ z tohoto srovnání vychází jako mnohem méně přímočarý (či prvoplánový, chcete-li). Je v něm však i nadále jasně patrná silná inspirace v dalších odnožích elektronické hudby, od EDM přes house až po legendy jménem Daft Punk. Osobně mi je jejich současný směr mnohem bližší a dosud vydané singly, včetně popisované Mandaly, mě opravdu baví.

Na rovinu, Mandala je výstavním exemplářem elektronické „divnohudby“, kterou Camo & Krooked momentálně produkují. Je to rozhodně jedna z těch skladeb, které je nutné si poslechnout víckrát, aby je člověk plně docenil. Na tento drum & bass zatím ještě neexistuje škatulka, kam by se dal jednoduše zařadit (a to je dobře). Zažité postupy a kompozice jsou zdánlivě nesystematicky rozkládány a opět skládány do finální podoby, které dominují nepříliš „DJ-friendly“ rytmické pasáže a vpravdě anti-klimatické dropy. Těžko si pak mohli Reini s Markusem vybrat příhodnější název pro své nadcházející album. Nutno dodat, že je tento přístup v záplavě stovek až tisíců tracků ročně jedoucích podle jednoho mustru osvěžujícím zpestřením. Zvuková stránka věci je vybroušená k dokonalosti, což se tak nějak vzhledem ke jménům podepsaným pod tímto trackem očekává. Celé to (a to už možná překvapení je) zní hodně organicky a atmosféra by se taky dala krájet. Pro spoustu lidí byla asi tato spolupráce na papíře dost těžko představitelná/nečitelná, výsledek však velmi dobře reflektuje tvorbu zúčastněných producentů a s citem akcentuje jejich přednosti – chirurgicky přesná, nadlazená, akcentovaná, místy až agresivní rytmika skvěle doplňuje atmosférické plochy a ruchy s hutnými nárazy subu – všechny tyto prvky do sebe zapadají jak puzzle a vytváří tak výslednou symfonii zvuků.

Závěr? Určitě to není hudba pro všechny. Některým lidem bude chybět „hitovost“ tvorby Camo & Krooked z let minulých, někteří zase nepřekousnou fakt, že se této dvojici úspěšně daří právě z této škatulky vymanit, navzdory tomu, že jejich zvuk má pořád blíž ke střednímu proudu než k „undergroundu“. O to zajímavější však jejich současná tvorba je. Mandalu si můžete koupit už nyní na odkazech pod článkem, album Mosaik pak bude k dispozici 23. června (a já se na něj opravdu těším). A kdo by si chtěl čekání na něj zpříjemnit, může si poslechnout jejich skvělý Essential Mix, který měl premiéru před necelými dvěma týdny na BBC Radio 1.

RAMM274D: Google Play / Spotify / Label store

Drum & bassový nadšenec a DJ, který ani po letech neztratil chuť tu a tam napsat pár řádků o hudbě, která mu změnila život :)