Velký seznam drum and bassových alb za rok 2016

Rok 2016 byl pro drum and bass neuvěřitelně silný, co se vydaných alb týče. Na pomyslných pultech obchodů s digitální hudbou přistála celá řada výborných debutů a kromě nich vydala svá druhá, třetí či třeba devátá alba i spousta profláklých jmen. Tenhle článek se pokouší stručně mapovat autorská alba (ne kompilace), která letos vyšla, a je jich tolik, že vám v pohodě vystačí na celý den – čistého času.

AudioSketch – Sound Design

Angličan AudioSketch uvádí své album Sound Design na Soul Trader Records, plné liquidového a deepového zvuku. Album je dost různorodé a je na něm i spousta collabů se zvučnými jmény jako Bcee, Random Movement, Villem, McLeod a kopa dalších. Takže rozhodně nevynechat!

 

Logistics – Electric Sun

Vydat za deset let sedm alb, to je docela úspěch. Ale co je teprve pořádný  úspěch je to, že jsou všechny výborné! Ani Electric Sun, nejnovější přírůstek do rodiny LPček tohoto talentovaného producenta, nastavenou úroveň nijak nekazí, ba právě naopak – je dost možná jedno z nejlepších.

 

Neonlight – My Galactic Tale

Debutové album téhle německé neurodvojky je další z věcí, kterou by byla škoda minout. Neonlight vás v šestnácti skladbách vezmou na epický a pořádně našlapaný výlet vesmírem. Je příjemné, že se kluci nesoustředí čistě na sound engineering a album je tak dobré nejen zvukově, ale má i duši.

 

Control Change – Club Mates

Z prosluněného Milána přichází liquidové album Club Mates přinášející závan svěžího italského liquid funku. Pestý výběr tracků posluchačům naservíruje širokou škálu emocí zabalených jak do pomalejších, atmosféričtějších tracků, tak i do těch rychlejších a tanečnějších.

 

Rawtekk – Here’s To Them

Tohle německé duo sice nebylo dlouho moc vidět, ale přitom hravě strčí do kapsy svými producentskými skilly drtivou většinu dnešních DNB hvězdiček z renomovaných labelů. Nyní vychází jejich druhé album Here’s To Them, ve dvanácti skladbách prezentující čiré zvukařské porno zahrané na temnou, tvrdou notu. A to nejen notu drumandbassovou.

 

L33 – Karate LP

Debutové LP tohohle progresivního bulhara, kterého si vypočítavě klofnul Eatbrain, se vyvedlo na výbornou. Je to pořádná nu school neuro jízda od začátku až do konce – a to se svými patnácti tracky navíc patří k těm nabouchanějším. Jen škoda, že se mezi nimi nenajde žádný, který by trochu vybočil – všechny jsou si celkem podobné.

 

Current Value – Biocellulose

Matadora Current Value není potřeba představovat. Svůj charakteristický rolující tech sound pumpuje do světa už drahnou dobu, ostatně Biocellulose LP je už jeho devátým albem. Pro mnoho producentů by takový počet znamenal zkázu, Current Value ale drží laťku stále zatraceně vysoko.

 

Annix – Forever

Svou troškou do seznamu LPček přispělo i producentské duo z Cheltenhamu, Annix. Jak se dá očekávat, na albu je hodně jump upu, ale dočkáme se i několika jiných experimentů, jež jsou paradoxně zábavnější, než ony jump upové vály.

 

Delta Heavy – Paradise Lost

Delta Heavy se toho rozhodně nebojí, na svém soundcloudu o sobě hrdě prohlašují, že jsou „most exciting duo since Chase & Status or Nero“. Silná slova! Zda je to pravda, můžete zkusit posoudit z jejich debutového alba Paradise Lost, které vlastně JE docela heavy…ale taky zoufale mainstreamové.

 

Brainpain – The Prophecy

Polák Brainpain přináší do tohoto výběru první opravdu TVRDÉ album – což je ostatně všem, co ho znají, asi už dávno jasné. I přes svou tvrdost je ale jeho album o dost zábavnější než spousta nuschool neura, jež poslední dobou leze na světlo světa.

 

Keeno – Futurist

Navzdory svému nízkému věku (22) vydal Keeno už své druhé studiové album – a to ještě před zakotvením v liquidových vodách stihl působit nějakou dobu i na dance scéně. Futurist sice nemusí sednout každému, ale z hlediska kvality produkce je to mistrovské dílo.

 

John B – Visions (Remastered)

Legenda, která v podstatě definovala žánr trance’n’bass, se letos rozhodla vyhrabat ze dna šuplíku album osmnáct let staré album Visions a trochu ho oprášit v remasterované edici. Ač je dnes drumandbass sice už trochu jinde, na kvalitě mu to neubírá ani o píď.

 

Al Pack – Feel The Funk

Z tohohle alba je na první pohled jasné, že to žádné extra tvrďárny nebudou. A taky že ne, Feel The Funk je až po strop nadupané prvotřídním liquidem v té nejčistší podobě. Až se budete balit na dovolenou k moři a budete přemýšlet, co si sbalit do sluchátek na později, Feel The Funk je jasná volba.

 

Mage – Everything Is Changing

Hned ze začátku roku se do toho opřel rusák z Čeljabinsku, který si na DNB scéně říka Mage. Na Kill Inc Drum & Bass mu vyšlo „recyklované“ album Everything Is Changing, na kterém se z části z liquidovější roviny posouvá spíše do té taneční, mainstreamové. Že by proto ten název alba? Doufám, že ne. Dobrých válů je na něm stále dost.

 

Calibre – Shelflife 4

O novém albu pana Mistra s velkým M na DNBlogu už zmínka byla, ale opakování je matka moudrosti. Je naší zodpovědností nenechat nikoho v nevědomosti, protože propásnout čtvrté album z kolekce Shelflife by byla velká škoda.

 

T:Base – Times Change (The Remixes)

Němec T:Base loni vydal své nové album s názvem Times Change, které se povedlo tak, že na něj letos vyšlo rovnou celé remixové elpíčko o osmi skladbách. A povedlo se taky! Jak by taky ne, když v něm mají prsty producenti jako Nelver, Duoscience či Tokalosh.

 

Funkware – Kiwi Dancer

Kdo Funkware nezná, podle názvu si nejspíš tipne, že to bude docela funky hudba. A taky že jo! Tenhle nesmírně talentovaný bulhar moc dobře ví, jak složit dobrý optimistický track, a tak jich rovnou složil víc, až z nich nakonec poskládal celé album. Což je mimochodem už jeho páté album v rozmezí tří let, a to v tom není započítaná ještě jedna „bestofka“. Wow!

 

Funkware – Impossible Winner

Neskutečné. Ještě letos stihl Funkware ohlásit a rovnou i dát dohromady další album s názvem Impossible Winner, přinášející další nálož náležitě funky liquidů. Tady je.

 

The Qemists – Warrior Sound

Asi málokdo začínal své hudební závislosti právě na drum and bassu. Spousta lidí se k němu propracovala z úplně jiných stylů, z nichž má jistě hodně velký rock/metal. Komu chybí spojení DNB a elektrických kytar, neměl by rozhodně opomínat anglické The Qemists. Ti vydali letos své třetí album s názvem Warrior Sound, které je napěchované energickým mixem elektroniky, kytar a rychlých zlámaných beatů, mezi kterými si každý najde ty svoje oblíbené vály.

 

Decon – Significant Suit

Další do škatulky debutů, Deconovo LP Significant Suit, vyšlel na Jazzsticks Recordings, takže i když jste o něm nikdy neslyšeli, už asi tušíte, kam vítr vane. Tohle LP je stejně jako to Al Packovo perfektní letní materiál šlapající na veselé notě, který by neměl minout žádný pravověrný fanoušek liquid funku.

 

Virtue – Soundtrack Of Two Lives

Soundtrack Of Two Lives vyšel na Beta Recordings, což je docela překvapující vzhledem k faktu, že se na něm najde spousta dost dobrého liquidu (jako fakt liquidu, ne toho, co na Betě obvykle vychází). Tohle album má myšlenku a příběh, což se počítá. Virtue opět dokazuje, že má talent a že není radno ho brát na lehkou váhu.

 

Command Strange & Intelligent Manners – Joy

Ruští producenti s dlouhou historií, Command Strange & Intelligent Manners, spojili tentokrát své síly na společném albu Joy, na kterém se dá najít spousta výborného liquidu ve všech jeho možných polohách. Super věc pro všechny trueliquidožrouty.

 

Emperor – Dispositions

Emperor, který dělá na neurofunkové scéně celkem velké vlny, vydal letos svůj pečlivě „vyinženýrovaný“ debut, který vyšel kde jinde než na Critical Music. Na albu se najdou jak zvukově TOP šlapačky, tak i pár pomalejších, melodičtějších a atmosféričtějších kousků, díky kterým není album příliš monotónní.

 

Noisia – Outer Edges

Outer Edges bylo bez debat jedno z nejočekávanějších alb tohoto roku. Po svém vypuštění zanechalo klasicky ve spoustě posluchačů rozporuplné reakce, protože jak už je u Noisie celkem zvykem, jejich LPčka jsou plná experimentů a drum and bassu je mezi nimi celkem poskrovnu. Po stránce sound designu je Outer Edges bez debat stále na absolutním vrcholu, zbytek už necháme na každém z vás.

 

Misanthrop – Misanthrop

Dalším zástupcem neurofunku v tomhle výběru je německý matador Misanthrop. Jeho první debutové self-titled album (když pomineme From Deep Space z roku 2009, na němž dělal společně s Phace) vyšlo jak jinak než na Neosignalu a je plné řádně „filthy“ neuro soundu.

 

Mikal – Wilderness

Bristolský producent Mikal zabodoval se svým deepovým debutem na Metalheadz. Nečekejte žádné dancefloor rollery, tohle album je dost experimentální a dost deepové, ale zvukově naprosto TOP.

 

Calyx & Teebee – 1×1

Calyx & Teebee se se svým novým albem snaží dokázat, že ještě nepatří starého železa. 1×1 je sice celkem našlapaná záležitost, ale trpí na příliš monotónní zvuk. Fanoušky oplakávající dávné doby Anatomy LP tak ze smutku zřejmě nevytrhne.

 

Maduk – Never Give Up

Mladý holanďan Maduk, který si získal velkou oblibu díky dobře známému youtube kanálu Liquicity, nyní vydal na Hospital Records své (jak jinak než debutové) album Never Give Up. S liquidem to už bohužel moc společného nemá, neboť si Maduk našel zalíbení v mainstreamovém dnb popíku.

 

Drifta – Playing With Fire

Driftovo album Playing With Fire, které vyšlo na konci dubna na Soul Trader Records, představuje zajímavý mix liquidu a o něco říznějších, deepovějších kousků, dokonce okořeněný i špetkou toho raggajungle. Zajímavá kombinace, která asi nesedne na poslech každému, ale vybrat se na něm rozhodně dá.

 

DJ Hybrid – Mixed Origins

Album Mixed Origins od angličana s pseudonymem DJ Hybrid se do výběru dostalo vlastně velkou náhodou, ale rozhodně si v něm zaslouží své místo. Najdete na něm zase trochu jiný sound než na všech ostatních, spousta amen breaků a často dost oldschoolový feeling. No a proč taky ne, že?

 

Technimatic – Better Perspective

Liquidovou scénu mimo jiné obohatilo také druhé společné album Petera Rogerse and Andyho Powella a.k.a. Technimatic. Better Perspective je nádhernou ukázkou toho, jak má vypadat správný liquid a právoplatně se dá považovat za jedno z nejlepších alb tohoto roku.

 

Utah Jazz – The Music Factory

Dalším skvělým přírůstkem na liquidové scéně je album The Music Factory od londýnského producenta říkajícího si Utah Jazz. The Music Factory posluchačům servíruje perfektní mix zhudebněných emocí podaných na zlámaném beatu a ač se jedná už o páté LPčko v jeho diskografii, stále má hodně co nabídnout.

 

Urbandawn – Gothenburg Cluster

Brazilec Urbandawn se letos zařadil na seznam debutantů s velmi povedeným albem Gothenburg Cluster. Album je poměrně rozmanité a krom melodičtějších kousků v něm člověk najde i pořádné „uprděné“ rollery. Hospital Records se trefili do černého!

 

Frederic Robinson – Flea Waltz

Německý producent Frederic Robinson poslal letos do světa prostřednictvím Med School Music velmi povedené album Flea Waltz. Klasický drum and bass na něm ale rozhodně není – aby si jej člověk užil, musí mít hlavu otevřenou.

 

The Erised – Room 414

Ukrajinská skupina The Erised je čerstvým objevem Tonyho Colmana z Hospitalu. Debutové album Room 414 jim tak vyšlo rovnou na prestižním sublabelu Med School. Celé album se line v dost pomalém tempu a posluchače si krom propracované hudby podmaní také kouzelným hlasem zpěvačky Sonyi Sukhorukove.

 

Fred V & Grafix – Oxygen

Fred V & Grafix nejsou na scéně žádní zelenáči a Oxygen je už jejich třetím ablem v řadě. Ač se jedná o velmi povedené album, znalcům jejich starých pecek na něm bude asi trochu chybět jejich původní sound, který se sice za tu dobu dost vyvinul, ale už není příliš rozeznatelný od zvuku dalších producentů těšících se přízni masy.

 

Impish – Silence LP

Silence je název debutového LP ruského producenta říkajícího si Impish a nabízí skvělý výběr svižných, ale přitom originálních liquidů, které často koketují s pořádně hutnou basovou linkou bořící taneční parkety. Rozhodně se jej vyplatí prozkoumat, což ostatně platí i o celém obsahu Impishova labelu Occulti Music.

 

LSB – Content

Recenzi LSBho debutového alba Content jsme na DNBlogu přinesli nedávno, ale to neznamená, že by o něj měl tento výběr být ochuzen. Právě naopak – hromadu zdejších alb Content svou kvalitou hravě předčí. Tohle rozmanité album nesmí v playlistu žádného fanouška liquid funku rozhodně chybět.

 

TC – Unleash The Wolves

Některé jazyky tvrdí, že je TC jedním z nejvíce podceňovaných drum and bassových producentů současnosti, a možná na tom opravdu něco bude. Jeho druhé LP Unleash The Wolves mistrně mísí vlivy různých subžánrů a výsledkem je zábavné album, které se na tanečním parketu rozhodně neztratí.

 

Volatile Cycle – Reaktiv LP

Britský dvoučlenný projekt Volatile Cycle si letos připsal hezký zářez v podobě nového alba na Renegade Hardware. Album nese název Reaktiv a je plné výborného neurofunku!

 

Audio – Beastmode LP

Na RAMu upsaný Audio letos světu připomněl svým pátým studiovým albem, že ještě žije a že do starého železa rozhodně nepatří. Ač se na něm nachází také pár slušných hitů, úroveň věcí ze své zlaté éry už dneska dotahuje horko těžko.

 

Freqax – Meant To Believe LP

Svůj debut letos představil i rumunský mistr tvrďáren Freqax. Jeho album Meant To Believe je pozvánkou na divokou jízdu sonickým peklem a zaručeně nesmí chybět ve sbírce žádného ortodoxního fanouška tvrdého dnb.

 

Metrik – Life/Thrills

Metrik letos vydal své druhé sólové album s názvem Life/Thrills, které stejně jako to první vyšlo na Hospital Records a je plné rozjásaných vyletněných syntetických „mainstream-liquid“ hopsaček.

 

Lynx – Vault 1

Vererán Lynx letos pořádně hrábl do šuplíku a v rámci oslav deseti let svého působení na dnb scéně vydal hned tři kompilace oprašující jeho nikdy nevydanou tvorbu. Do tohoto výběru se dostala první z nich s názvem Vault 1, která se oproti svým následovníkům Vault 2 a Vault 3 dá se svým počtem tracků považovat za právoplatné album. Omrknout se ale vyplatí všechny!

 

Conduct – Borderlands LP

Britské duo Conduct po sedmi letech působení na scéně vydává své debutové LP, které padlo do ucha Chrisovi z Blu Mar Ten, a tak se Borderlands povedlo upsat přímo na Blu Mar Ten Music. Album samotné se přiklání spíš k propracovaným zvukovým krajinkám a příliš tvrdosti na něm není. Dokážu si jej ale výborně představit v roli soundtracku herních titulů jako například Firewatch.

 

Kimyan Law – Zawadi

A když už jsme u Blu Mar Ten Music, byla by nesmírná škoda opomenout debut od (na první pohled rozhodně ne) vídeňského hudebníka Kimyan Law s názvem Zawadi. Tenhle chlapík to bere z úplně opačného konce než všichni ostatní a servíruje svým fanouškům neskutečné nápadité zvukově-hudební porno.

 

Blu Mar Ten – Empire State LP

Do třetice všeho dobrého vyšlo na Blu Mar Ten Music těsně před koncem roku i nové album samotných bossů labelu, které skvěle doplňuje předchozí dvojici releasů. Stejně jako ony posluchače vezme na dobrodružnou jízdu spletitou džunglí nejrůznějších melodií a atmosfér vytvářejících spolu skvělé poslechové album.

 

 

Human Error – Intersection

Belgický dvoučlenný neurofunkový projekt Human Error letos přinesl na světlo světa své druhé album s názvem Intersection. Opět mu dominuje jejich typická vrzavá, chrčivá bassline, ale jednotlivé tracky jsou přitom poměrně rozmanité a celé album je tak poměrně zábavnou záležitostí.

 

Rido – Rhytm of Life

Svého debutu se letos dočkala i jedna z předních postav české drum and bassové scény, Pavel Rido Ridoško. Rhytm Of Life, které vyšlo na prestižním Blackout Music, je neurofunkovým klenotem s vskutku vybroušeným soundem a s ostatními alby od světových jmen si vůbec v ničem nezadá.

 

Pola & Bryson – This Time Last Year 

Relativní nováčci z hnízda Soulvent Records do toho tento rok praštili a konečně vydali celé LP. This Time Last Year je album plné něžných, vychillovaných liquidových skladeb, které pohladí po duši a příjemně zahřejí. O téhle dvojce ještě rozhodně uslyšíte, o tom není pochyb.

 

Gancher & Ruin – Arsenal LP

Nové album téhle bratrské dvojice vskutku dostává svému názvu a útočí na ušní bubínky posluchačů silou atomového výbuchu. Mezi jejich klasickým klasickým hardstyle soundem se ale dá najít i spousta zábavných neurařinek.

 

Syncopix – Benevolence

Němec Syncopix letos vydal po osmi letech své druhé album Benevolence. A jelikož se nejedná o nijak provařené jméno, určitě se sluší a patří trochu představit obsah. Ten se veze na poměrně oldschoolově znějícím liquidovém soundu plném vychytaných atmosfér, který nikam nespěchá a radši nechává posluchače, aby se mezi všemi těmi zvuky tvořícími jednotlivé tracky hezky v poklidu dočista rozpustili.

 

Naibu – Corners LP

Francouzský zvukový kouzelník Naibu libující si v propracovaných atmosférách vydal letos své páté album Corners prostřednictvím Horizons Music. I tentokrát je velmi povedené, plné malebných zvukových krajin zapínajících fantazii na plné obrátky.

 

DLR – Dreamland LP

Deepový mistr DLR se docela rozjel! Minulý rok potěšil své fanoušky svým prvním sólovým albem Seeing Sounds a letos přidal hned druhé, Dreamland. A povedlo se na jedničku!

Dr. Meaker – Dirt & Soul

Bristolský producent Dr. Meaker se letos vytáhl se svým druhým studiovým albem Dirt & Soul vycházejícím na Circus Records. Poněkud mainstramové znějící Dirt & Soul potěší především posluchače ujeté na vokály, kterými je album doslova prošpikováno.

 

Dom & Roland – Last Refuge Of A Scoundrel

Legenda scény Dom & Roland se letos vrátil ve velkém stylu s novým albem Last Refuge Of A Scoundrel, jenž je již osmým LPčkem v jeho diskografii. Domův klasický oldschoolový sound, který na albu najdete, působí v dnešní záplavě bezduchého nu skool neura jako balzám pro uši (i duši).

 

Richie Brains – Who Is Richie Brains

Richie Brains byl nejdříve stejně záhadnou postavou, jako Dawn Wall či Mohican Sun. Jeho tajemství bylo ale nakonec odhaleno s vydáním značně experimentálního alba Who Is Richie Brains pod křídly Exit Records.

 

Macky Gee – Sway

Angličan Macky Gee, hřející se momentálně na výslunní jump upové scény, vydal po pěti letech své druhé studiové album s názvem Sway. Pro všechny fanoušky žabích serenád je tak tohle dílko naprostou povinností.

 

Fourward – Expansion LP

Rakouská čtveřice Fourward letos vypustila prostřednictvím Shogun Audio do světa své druhé studiové album s názvem Expasion našlapané neurofunkem až po strop. Žádná velká překvapení na něm sice nenajdete, ale fanoušci jejich zvuku budou mít jistě velkou radost.

 

Kyioko – The Horo Files

The Horo Files od Kyioko sice není albem vyloženě drum and bassovým, ale když už vyšlo na Samurai Horo, sublabelu Samurai Music zaměřenému na pomalejší a experimentálnější věci, proč ho nepřidat. Album samotné je naprosto skvělé a zajisté nadchne především všechny ty, kteří si libujou v propracované atmosféře.

 

Machinecode – Mechtropolis LP

Current Value měl tento rok vůbec obvzláště silný. Krom bezpočtu menších releasů a výše zmíněného Biocellulose stihl vydat i druhé studiové album s názvem Mechtropolis, na kterém pracoval s Deanem Rodellem pod jejich společným jménem Machinecode. Nutno říct, že se opravdu povedlo a rozhodně potěší všechny příznivce futuristického rolling neuro soundu.

 

Paul SG – This Is Me

Skvělé debutové album na podzim vypustil do světa vídeňský liquidový fajnšmekr a majitel Jazzstick Recordings, Paul SG, obvzláště se vyžívající v kombinování drum and bassu s jazzovými melodiemi. Mezi jmény hostujících se objevili například Jay Rome, T.R.A.C., Grimm a další zvučná jména.

 

Fragz – Invictus

Dalším debutářem v dnešním výběru je Joao Fragoso, známý pod svým pseudonymem Fragz. A vzhledem k tomu, že je Fragz zástupcem podstatně tvrdší části spektra, Invictus není žádná procházka růžovým sadem, ale spíš sonický ekvivalent válcování plechů v pekle. Jména hostů jako Limewax, Panacea či Sinister Souls ostatně mluví za vše.

 

Jam Thieves – Minimal Funk Project

Brazilská dvojka Jam Thieves sice není nějak extra známá, ale o to víc pak takový lehce podpultový nález potěší. Jejich debutové album Minimal Funk Project vyšlo na Playaz Recordings v půlce roku a posluchačům slibuje přesně to, co stojí v názvu – album napakované minimalistickým drum and bassem s parádním deepovým feelingem.

 

Krakota – Strange System

Mladý angličan Sebastian Inwood a.k.a. Krakota už je sice na scéně nějaký ten rok celkem známý, ale teprve letos vypustil do světa svou první „dlouhohrající desku“ s názvem Strange System, a to rovnou na Hospital Records. Ačkoliv nálepka Hospitalu může v leckom rozdmýchat plamínek pochybností, Strange System je výborné album plné (nejen) povedeného liquidu.

 

Calibre – Grow

Poslední věcí, o které zde padne zmínka, je Calibreho nové album Grow, které se sice vlní v podstatně pomalejších rytmech, ale vynechat by ho byla taky velká škoda.

2Nine působí na drumandbassové scéně aktivně od roku 2008. Krom DJingu se v rámci scény věnuje také grafice, psaní a experimentům s produkcí. Po smrti serveru drumandbass.cz, pro který dříve psal, založil one man show DNBlog.cz.