Pioneer představuje nový gramofon PLX-500

Jako blesk z čistého nebe se objevila zpráva o novém gramofonu Pioneer, který má na trh vstoupit na podzim tohoto roku. PLX-500 je mladší, o něco chudší, ale hlavně podstatně dostupnější variantou současné vlajkové lodi Pioneeru na poli gramofonů, PLX-1000.

Designově je PLX-500 velmi podobný svému staršímu bráškovi, pod svou „kapotou“ však skrývá pár rozdílů, kterými se od sebe oba modely liší.

Velkým plusem oproti PLX-1000 je přítomnost USB portu, díky kterému se dá gramofon jednoduše propojit s Rekordboxem. Vzhledem k tomu, že gramofony oplývají vestavěnou zvukovou kartou, stačí už jen přikoupit timecode vinyly a z PLX-500 se stane plnohodnotný DVS systém. Krom toho lze USB také použít na snadnou a pohodlnou digitalizaci vaší vinylové kolekce.Pioneer PLX-500Mezi těmi méně příjemnými rozdíly je pak například „vestavěný“ cinch kabel (why o why, Pioneer), také oproti PLX-1000 nelze přepínat citlivost pitch faderu (PLX-500 nabízí jen rozmezí +-8%). Zanedbatelnou, leč milou vychytávkou je pak poklop chránící gramofon proti prachu, který má v sobě zabudovaný držáček na obal desky, takže se při poslechu můžete zároveň kochat příslušným artworkem.

Co je na PLX-500 asi nejsympatičtější, je jeho cena, která ve výši $350 (tedy cca 8500,- Kč) rozhodně nikomu díru do kapsy neudělá a v porovnání s cenami ostatní Pioneer techniky působí až směšně nízce (např. oproti PLX-1000 je cena méně než poloviční). Pioneer se tak zřejmě snaží postavit mimo hru ostatní hráče na poli dostupných gramofonů – jmenovitě například Audio Technica AT-LP120 USB, Stanton T.92 USB či Numark TT-250 USB (všechny tři s cenou $299, tedy cca 7300,-).

Zatím to vypadá, že s PLX-500 udeřil Pioneer onen příslovečný hřebík na hlavičku a defakto dal konečně světu kvalitní náhradu legendárního Technics SL-1200. Pro začínající (a nejen začínající) vinylové DJs je PLX-500 rozhodně možnost hodná pečlivého zvážení.

2Nine působí na drumandbassové scéně aktivně od roku 2008. Krom DJingu se v rámci scény věnuje také grafice, psaní a experimentům s produkcí. Po smrti serveru drumandbass.cz, pro který dříve psal, založil one man show DNBlog.cz.