Děvkovy neuro novinky #1

Co to je za název článku? Kdo je Děvka? A kde se to na tomto blogu vzalo? Celé je to prosté a jednoduché. Děvka (TEN Děvka) jsem já, moje hudební neurofunkové alter-ego Mental Disorder již hodně z Vás zná. Koncept „Děvkovy neuro novinky“ je přesně to, co čteš a co si myslíš, že to je. Stále brouzdám po netu a hledám nejnovější tracky, které čerstvě vyšly nebo teprve vyjdou, a zařazuji si je do tracklistů na párty. A tak jsem se rozhodl, že se o tyto svoje nálezy budu dělit s Vámi, neurochtivými dnb headz.

Úplně první track, kterým začnu vládu mých článků s novinkami, je aktuální release britského dua Artificial Intelligence. Jejich tvorba není úplně mým šálkem ranní kávy, zatímco jejich nejnovější track Ghost Racoon je úplná pecka, která mě nenechala sedět na židli ani při psaní tohoto článku. Ať si to pustíte kdekoliv, pokaždé vás to zvedne do houpavých kreací. Cesta po ulici se sluchátkama je pro kolemjdoucí poté o hodně veselejší.

René Lavička je moje krevní skupina. Pokud pominu jeho styl masteringu u některých jeho tracků (kde třeba nejde na horším audiu rozeznat basa od středů), tak jsou jeho vály perfektní šlapáky s hutnou basou pro každou příležitost. Jinak na tom není ani jeho novej release Public Xerox, kterej vychází 20. května 2k16 na RAM Records – a mastering má tentokrát skvělej.

Německý střelec Disprove závodící pod stájí Methlab Agency je zárukou kvalitního neurofunku. Když se řekne Disprove, tak hned slyším pomalejší tempo, ráznou reese basu a funky činely. Novej track Call The Shots přesně splňuje tuto představu. Vychází v pátek 13. května 2k16 v placce i digitálu na Vision Records v rámci Invisible 020 EP.

Spor vydává 13. května 2k16 novou „placku“ Black Eyed EP, která bude stejně jako jeho předchozí release Caligo zadarmo ke stáhnutí na BitTorrentu. Docela dost se těším, protože track Figaro je pecka. A jak znám Spora, tak ty největší pecky ještě schovává do poslední chvíle.

Remix contest na track Calm Before Storm od francouzského producenta Steams jsem nějakou dobu sledoval a ze všech zaslaných editů mi v hlavě nejvíce zůstala práce mladého francouze jménem Tomz. Je to jemnější neuro na hranici s liquidem. Ale napříkla pro večerní poslech v křesle se skleničkou je to úplně ideální.

Posledním trackem je novinka od Optiv & CZA jménem Sub Surface, která vychází 20. května 2k16 v rámci kompilace MethLab // 2 (celé to vyjde na Bad Taste Recordings). Zlatá třešinka na dortu dnešního neuro výberu. Perfektní basa, rytmus, melodie, prostě není co vytknout.

Mental Disorder k drum'n'bassu přičichl v roce 2006 jako doplněk ke své kariéře v metalové kapele. Tento hudební styl ho natolik uchvátil, že se mu (dnb) začal od roku 2008 jako DJ a v roce 2014 začal experimentovat i s vlastní produkcí. Metal a tvrdší kytarové odnoše jej nikdy ale neopustili a je to dost poznat v jeho oblíbené selekci tvrdého a rytmického drum'n'bassovém.