Ruský kutil si doma upravil Technics SL-1200, z gramofonu udělal plnohodnotný DVS systém

Hrajete rádi z gramofonů, ale vadí vám omezená nabídka hudby vycházející na deskách? Snadnou pomocí je DVS, jenže to pak zase polovina DJs remcá, že u toho hraní musí koukat do počítače. Neznámého génia to asi štvalo taky, a tak se rozhodl, že si ty gramofony trochu „vytuní“ k obrazu svému.

Gramofon se na první, druhý i třetí pohled tváří jako zcela normální Technics a když na něj dáte klasickou desku, normálně vám ji přehraje. Legrace začíná, až pokud gramofon zapnete za současného držení obou tlačítek určujících rychlost – to jej totiž spustí v DVS módu. Pak už jen stačí vyměnit desku za Serato timecode vinyl a z gramofonu je rázem plnohodnotný DVS systém, pro jehož provoz není potřeba žádný laptop – o vše se stará mikrokontroler zabudovaný přímo v gramofonu.

Pohled na vnitřnosti upraveného gramofonu
Pohled na vnitřnosti upraveného gramofonu

Hudba je přehrávána z SD karty a mezi jednotlivými tracky se dá snadno navigovat vpřed a vzad pomocí RPM tlačítek. Tím však funkce tohoto gramofonu na steroidech nekončí – na demo videích jde vidět, že s pomocí různých předprogramovaných kombinací tlačítek zvládne například i loopy a cue pointy. Paradoxně největší slabinou tohoto mistrovského díla je nakonec umístění SD karty, jejíž slot je zabudován pod talířem gramofonu, což není zrovna uživatelsky přívětivé „plug n play“ řešení.

Níže následují dvě videa, která autor tohoto vynálezu nahrál na svůj youtube kanál. Bez znalosti ruštiny toho z nich člověk bohužel moc neodposlouchá, ale pokoukání je to nadmíru zajímavé tak jako tak.

Zdroje:

http://www.factmag.com/2016/04/20/technics-1200-modded-digital-vinyl/
http://djtechtools.com/2016/04/20/hacking-technics-1200-midi-control/

2Nine působí na drumandbassové scéně aktivně od roku 2008. Krom DJingu se v rámci scény věnuje také grafice, psaní a experimentům s produkcí. Po smrti serveru drumandbass.cz, pro který dříve psal, založil one man show DNBlog.cz.