Free tracky – březen 2016

Ačkoliv to v průběhu března vypadalo s počtem freeček celkem žalostně, v posledních dnech se nakonec urodilo poměrně štědře a po menším prolezení soundcloudu se z března nakonec stal měsíc se zatím nejnašlapanějším počtem freeček, mezi kterými se najde i spousta dobrého materiálu použitelného do vlastních mixů.

První pán na holení je Heist v jeho oblíbeném salonu Metalheads. A to hned dvakrát! Jeho nové EP, které vyjde na konci příštího měsíce (29.4.) na zmíněném labelu, se totiž rozhodli oslavit tak, že Heist vzal 4 roky staré freečko, udělal na něj v podstatě VIP verzi a tu znovu vypustil do světa jako nové freečko. Inu, proč ne. Darovanému koni na zuby nekoukej a radši si ho pusť.

Po dlouhé době ožil soundcloud projektu Indivision. Zatímco kluci pilně makají na novém albu, pro své fanoušky vyhodili jedno freečko které zní – uznejte sami – jako stará tvorba Pendulum. Že by velké ambice?

Neuraři v březnovém výběru rozhodně neoustrouhají, i pro ně se tu pár kousků najde. Tenhle je dokonce tak čerstvý, že se z něj málem ještě kouří. Story je stejná jako o track výše – Neonlight chystají album a tohle je první návnada.

Lenzmanův remix Un-Thinkable je sice technicky vzato z února, ale v předchozím výběru se neobjevil a to byla škoda. Lepší pozdě, než-li nikdy, tak je tu alespoň teď.

Na scéně poměrně nové UK duo, Glass Cobra, prozměnu oslavuje svůj „první release ever“. A vzhledem k tomu, že se s ním upsali na TITAN RECORDS, je docela co oslavovat. Tak na zdraví!

Další kousek je opět jeden z těch neurofunkových, ale milým překvapením je tentokrát země původu. Je totiž z našich luhů a hájů, konkrétně od pražského producentského dua Hirogen.

Teď ale zpět k liquidu. New Lights je povedené freečko od rusáka Gourskiho, o kterém se sice moc nepíše, ale muziku dělá moc dobrou. A pokud by někdo ještě pochyboval, jaký má tenhle cápek talent, nechť si nechá své pochybnosti rozplynout u druhého a ještě o něco čerstvějšího Gourskiho freečka, které hraje na podstatně tvrdší notu než to liquidové.

Není ale všemu liquidu konec, ještě tu něco zbývá. Al Pack, který mimochodem nedávno vydal skvělé album Feel The Funk, spojil své síly se Solotekem a svým fanouškům společně přinesli tuhle pohodovku.

Legenda Breakage tentokrát taky něco málo upustila. Je to zlámané až hrůza a ačkoliv na „běžné party“ by se to asi s velkým pochopením nesetkalo, atmosféra by se z toho dala ždímat na kýble.

Track s názvem Battle potěší milovnáky žabiček, je to totiž jump up jako víno. Na svědomí ho má známý žabofil z Kentu, Nu Elements.

Find Me od Solixe je takový zvláštní hybrid. Napůl neuro, napůl jump up a ne a ne se rozhodnout, do které škatulky zapadnout. Jako dáreček k tisícovce followerů na Soundcloudu ale rozhodně potěší.

Neuro vládne světu a tomuto článku taky. Je tu další neurofunkový vál, tentokrát z francie. Jméno producenta Speaker Louis vám asi také moc neřekne, ale nikdy není pozdě na to si trochu rozšířit obzory. Obvlášť když jde o dobrou muziku.

Hokkaido Consadole Sapporo Entrance Music je velice speciální nález od všestranného producenta NORIYUKI OMOTO, který se DNB věnuje jen velmi okrajově. On i tenhle track je DNB maximálně z padesáti procent a potěší předevšim staré rockery, ale šikovný DJ z něj dokáže udělat pekelné intermezzo, které dav zaručeně dostane do kolen. Jeho druhý free kousek je sice hodně kraťoučký, ale zato typicky japonský a dost zábavný.

Vraťme se ale na chvíli ještě zpět do Francie, odkud pochází další dvě freečka a jejich tatínek Tomz. První, Escape, trochu připomíná Subsonikův vibe, zatímco druhý, 24 Hourz, jde více to temnoty.

Kdo by si myslel, že ten jeden jumpupový track výš je jediná žabičková záležitost v tomhle výběru, ten by se lehce spletl. V pořadí čekají ještě další dva kousky od mlaďoučkého belgičana, který si říká Simskai a prozměnu oslavuje 3000 followerů. Hezké číslo!

U jumpupu se ještě chvíli zdržíme – poslední dva kousky tohohle výběru by se do něj totiž daly zařadit taky. Tentokrát jsou prozměnu od angličana Indiekai, který stejně jako Simskai slaví, jen je těch fanoušků o něco méně.

Poslední freečkovou záležitostí tohoto příspěvku je Dirty Jazzbag, který je freečkem z jednoho jednoduchého důvodu – nikde by ho nevydali. I když…na Beatportu najde člověk opravdu ledacos. Tohle je teda alespoň zadara.

Říkal jsem poslední? Tak to jsem kecal. Mezi napsáním a zveřejněním tohoto příspěvku se do toho stihl vložit ještě Receptor. Sice to není drumandbass, ale v jeho případě si to zaslouží speciální vyjímku, protože to je pecka tak jako tak.

A Receptor nebyl jediný, komu se na konec článku povedlo vecpat. Výběr nakonec uzavírá nádherný melodický track Lifeline, dle slov autora inspirovaný prvními tóny ze soundtracku Falloutu.

Doslova na poslední chvíli se do výběru dostala i žhavá novinka z projektu Terminal, který si v nedávných dnech vysloužil pozornost nejednoho zpravodajského plátku včetně DNBlogu. Pecka od Rawtekk zdarma jistě potěší.

A jako úplně poslední stihl těsně před koncem měsíce do své sbírky neoficiálních DNB remixů přidat jeden kousek ještě i Makoto, na jehož bandcampu najdete zbrusu nový remix tracku Love Never Felt So Good.

A to už je opravdu vše. Pokud však máte tip na nějaké freečko, které nám uniklo, nezdráhejte pochlubit se s ním v komentářích pod článkem.

2Nine působí na drumandbassové scéně aktivně od roku 2008. Krom DJingu se v rámci scény věnuje také grafice, psaní a experimentům s produkcí. Po smrti serveru drumandbass.cz, pro který dříve psal, založil one man show DNBlog.cz.