Legendární gramofony Technics se vrací na scénu

Příběh o zmrtvýchvstání legendárních gramofonů Technics má své pokračování. Firma Panasonic na veletrhu CES 2016 v Las Vegas představila dva nové modely vycházející z legendárního SL-1200, které se mají dostat na trh už v průběhu tohoto roku. Zdá se, že vlhké sny všech milovníků vinylu se nakonec přece jen splnily…a nebo ne?

Důvodem znovuzrození legendy se prý stal současný boom prodeje vinylových desek – jen ve Velké Británii se v minulém roce podle oficiálních zpráv zvedly prodeje desek o celých 56%, což není vůbec málo. A tak Panasonic vycítil šanci trochu si napakovat kapsu a ikonický gramofon doslova vzkřísil z mrtvých.

Technics SL-1200GAE

Nové modely nesou označení SL-1200G a SL-1200GAE (na obrázcích). Zatímco první zmíněný má hrát roli gramofonu „dostupného masám“ (uvozovky budou vysvětleny o něco dále v článku), dražší verze GAE bude vyrobena v limitovaném počtu kusů, kterých bude jen 1200. A zatímco verze GAE by měla být dostupná už v létě 2016, na verzi G si počkáme o něco déle – na trh by měla přijít až ke konci roku.

Rozdílů mezi modely pravděpodobně ale zas tolik nebude. Podle současných informací bude mít limitovaná edice navíc akorát speciální „talíř“ s limitovaným sériovým číslem (na obrázcích se viditelným zlatým nádechem), magneziové ramínko místo hliníkového a trochu jinou povrchovou úpravu. Největší rozdíl bude tedy nejspíše v ceně. Oproti stařičkému modelu SL-1200 pak ty nové nabídnou především nový motor redesignovaný za účelem co největšího snížení jakýchkoliv nechtěných vibrací a prevence sebemenších výkyvů v rotačním pohybu talíře a samozřejmě také decentní inovaci vzhledu.

Cena obou kousků doposud nebyla oficiálně oznámena, ale podle serveru whathifi.com by se měla pohybovat okolo šokujících $4000, což se v přepočtu blíží ke 100 000,- Kč. Těžko říct, co manažeři v Panasonic berou, ale asi to má grády. Audiofilové si tedy budou muset nejspíše říct o pořádné zvýšení platu a v klubech se jich asi také jen tak nedočkáme. Whathifi.com bohužel neuvádí, který ze dvou modelů bude tuto cenovku nosit, a tak nezbývá než se modlit, ať je to jen cena limitované edice, v opačném případě si nový Technics asi moc lidí nepořídí.

Jedno se jim ale každopádně musí nechat. Jsou zatraceně sexy!

Zdroje: wired.co.uk, factmag.com, technics.com, theverge.com, whathifi.com

2Nine působí na drumandbassové scéně aktivně od roku 2008. Krom DJingu se v rámci scény věnuje také grafice, psaní a experimentům s produkcí. Po smrti serveru drumandbass.cz, pro který dříve psal, založil one man show DNBlog.cz.