Native Instruments uvolnili betu Stems Creator Toolu

Před necelým měsícem Native Instruments představili nový audioformát STEMS (pro ty, kteří tápou, je tu tento článek) a nyní do světa vypustili i nástroj, skrze který si můžete hudbu do tohoto formátu exportovat sami. A aby nevznikla žádná mýlka, rovnou přihodili i tutoriál, který vám jednoduše vysvětlí, jak na to.

Momentální stav nabídky drumandbassových tracků na Beatportu, které jsou ve formátu STEMS, je zatím poměrně žalostný – ve chvíli psaní tohoto článku jich tam je celých čtrnáct. Na druhou stranu jeden měsíc je krátká doba a dalo by se očekávat, že budou přibývat spíše nové tracky, než-li že by labely hromadně předělávaly své starší releasy (což je trochu škoda, ale pravdu ukáže až čas, zatím je to pouze spekulace). Proti exportu svých děl do STEMS jsou však i někteří umělci:

Ačkoliv vydání Stems Creator Toolu s neveselým počtem STEMS tracků na Beatportu asi příliš nezahýbe, šťastným majitelům kompatibilních hraček se tím alespoň dostává do ruky možnost vyzkoušet si výhody tohoto formátu. Níže následuje srozumitelný tutorial, který ke své novince Native Instruments natočili – a světe div se, ukázkový track z tutoriálu je DNB. Well played NI, well played!

2Nine působí na drumandbassové scéně aktivně od roku 2008. Krom DJingu se v rámci scény věnuje také grafice, psaní a experimentům s produkcí. Po smrti serveru drumandbass.cz, pro který dříve psal, založil one man show DNBlog.cz.