Splice rozjíždí databázi samplů Splice Sounds

Pokud jste s názvem Splice nesetkali, pak vězte, že se jedná o online startup v první řadě vyvíjející software pro snadnou online kolaboraci mezi producenty. Nyní se svůj geniální nápad rozhodli podpořit novou databází samplů s názvem Splice Sounds bežící na bázi předplatného a chlubící se katalogem čítajícím více než půl milionu položek (na čemž nese jistě hlavní podíl spolupráce se známými Loopmasters). A jelikož to na první pohled vypadá moc pěkně, DNBlog se rozhodl ji pro vás vyzkoušet.

Samotná webová služba má moderní, graficky parádně zpracované a poměrně intuitivní uživatelské rozhraní (což je u tak velkého katalogu ostatně  nutnost). Položky v seznamu jsou krásně přehledné, krom malinkého artworku z příslušného sample packu obsahují samozřejmě znázornění waveformy tracku a u každého samplu najdete i seznam tagů, BPM, tóninu a „like button“.

Náhled do katalogu Splice Sounds
Náhled do katalogu Splice Sounds

Samply můžete filtrovat klasicky podle „typu“ (tedy např. bicí, zpěv, kytara, pady apod.), podle tempa a tóniny a také podle rozdělení na loops a one shots. Kromě toho ale Splice Sounds podporuje i systém tagů, skrz který si můžete vyfiltrovat samply třeba podle žánru, ale i podle jiných klíčových slov. Projíždět samply lze samozřejmě také dle příslušnosti k různým packům, celé packy si bohužel stáhnout nemůžete, vždy musíte po jednom.

Každý sample pack má svůj detail s popisem
Každý sample pack má svůj detail s popisem

Při každém stažení se vám odečte jeden bod z vašich měsíčních kreditů, o jejichž počtu máte neustálý přehled díky počitadlu zobrazeného v záhlaví celého webu. Fajn vlastností je, že jakmile si sampl jednou stáhnete, už je „váš“ a můžete si jej znovu stahovat dle libosti. A pokud si sample nechcete rovnou stáhnout, nebo vám dochází kredity a chcete si jej nějak uložit pro budoucí nákupy, můžete si ho označit srdíčkem podobně jako na soundcloudu, a on se vám uloží do seznamu oblíbených. Bonusovou, ale v podstatě velmi obdobnou možností je pak skládání vlastních sample packů (myšleno z obsahu databáze) s funkcí drag-n-drop.

Pohled do útrob zkušebního vlastního sample packu
Pohled do útrob zkušebního vlastního sample packu

Služba je samozřejmě propojená s desktopovou verzí appky, takže nově stažený sample lze pomocí dvou kliknutí přetáhnout do vašeho rozpracovaného projektu. Veškeré samply se stahují ve formátu WAV do systémové Splice složky, kde jsou následně uloženy v bohaté adresářové struktuře obsahující kompletní cestu v rámci sample packu, do kterého stažená wavka patří (pokud si je chcete seřadit jinak, musíte to udělat zatím ručně).

Bez appky si bohužel ze Splice Sounds nestáhnete ani prd, což osobně hodnotím jako lehké zmrdství. Ačkoliv chápu, že chcou autoři všemi silami podporovat svůj hlavní produkt, je otázkou, zda by pro ně otevření Splice Sounds i pro lidi bez appky nebylo finančně přínosnější. A další otázkou je, jestli to vůbec jejich smlouvy s Loopmasters dovolí (skoro bych se vsadil, že ne). Férové na tom všem je, že je appka zdarma, ale chápu, že ne každý bude chtít do PC instalovat nějakého dalšího klienta nenápadně užírajícího systémové prostředky, pokud Splice jako takový jinak využívat nechce.

Stažený sampl v desktopovém klientu Splice pro Windows
Stažený sampl v desktopovém klientu Splice pro Windows

Členství ve Splice Sounds člověka nyní vyjde na 8 dolarů měsíčně (tedy cca 200,-Kč), za kterých si můžete každý měsíc stáhnout 100 samplů, přičemž počet se dá za příplatek samozřejmě zvýšit. Osobně tenhle model hodnotím celkem kladně (sample za 2 kačky je dost dobrá cena), ale možná je trochu škoda, že tu není možnost zaplatit si jen za konkrétní samply bez nutnosti službu si předplatit, stejně jako možnost pořídit celý sample pack (a stáhnout si to bez appky). Nicméně momentálně se Splice Sounds zatím nachází ještě ve fázi bety, takže je možné, že se spousta věcí ještě změní.

Zda se měsíční předplatné opravdu vyplatí ukáže až čas, stejně jako jedině on ukáže různé malé nedostatky. Zatím bych se však nezdráhal Splice Sounds ostatním doporučit. Mají to kluci docela vychytaný.

2Nine působí na drumandbassové scéně aktivně od roku 2008. Krom DJingu se v rámci scény věnuje také grafice, psaní a experimentům s produkcí. Po smrti serveru drumandbass.cz, pro který dříve psal, založil one man show DNBlog.cz.