Varování chirurgům: Poslech DNB během operace může zvýšit rizika

Ačkoliv se po přečtení titulku může zdát, že si z vás někdo snaží vystřelit, opak je pravdou, neboť původní článek vyšel v seriózním britském magazínu The Independent. Může mít doopravdy poslech dnb při operaci negativní následky?

Podle průzkumu provedeného National Journal of Nurses je tomu opravdu tak. V miniaturní studii bylo zkoumáno cca 35 hodin videozáznamů z kamer umístěných ve dvaceti operačních sálech, přičemž při 16ti z celkových 20ti operací poslouchali chirurgové hudbu.

Podle výzkumu právě drumandbass dosahoval nejvyšších hodnot hlasitosti, ještě umocněných u populárních tracků. Na některých nahrávkách pak šlo zřetelně vidět, že mají sestry občas problémy při komunikaci s chirurgem. Pokud hudba při operaci hrála, pravděpodobnost probémů v komunikaci se zvedla až pětinásobně, přičemž neefektivní komunikace může způsobovat frustraci a napětí mezi zaměstnanci a mít tak negativní dopad na bezpečí pacienta.

„Naše studie ukazuje, že poslech hudby na operačním sále může mít nepříznivé účinky na komunikaci a zdůrazňuje nutnost zvážit jak pozitivní, tak negativní efekt hudby na zaměstnance a pacienty,“ prohlásil Sharon Weldon, vedoucí autor studie.

 

 

V nepřímém kontrastu s tímto výzkumem jsou pak výsledky dříve provedené studie zkoumající vliv hudby na efektivitu práce chirurgů. Ve této studii, zveřejněné minulý měsíc v Aesthetic Surgery Journal, byli plastičtí chirurgové požádání o zašití stehů s hudbou a bez. Výsledky odhalily, že pokud u šití poslouchali hudbu, zvedla se kvalita práce a průměrný čas se se snížil o 8 až 10 procent.

Spoluautor jiné studie, jež se jako první zabývala dopadem volby hudebního doprovodu na práci chirurga, Dr. Andrew Zhang prohlásil: „Náš výzkum potvrdil, že poslech hudby, kterou si chirurg sám vybere, zlepšuje efektivitu a kvalitu šití ran, což se může projevit v úsporách na ceně lékařské péče a také to může mít pozitivní dopad na výsledky pacienta.“

Ačkoliv tedy není díky malému vzorku první studie příliš průkazná, výsledek je celkem logický. Když si pustím hudbu nahlas, tak se mi pak bude hůř komunikovat s okolím – a žádný výzkum na to opravdu nepotřebuju. Ale stejně je fascinující, čím vším se vědci zabývají. Je fajn, že je to zrovna drumandbass.

Původní článek najdete zde: http://www.independent.co.uk/life-style/health-and-families/health-news/surgeons-have-been-warned-to-stop-playing-drum-and-bass-during-procedures-10439163.html

2Nine působí na drumandbassové scéně aktivně od roku 2008. Krom DJingu se v rámci scény věnuje také grafice, psaní a experimentům s produkcí. Po smrti serveru drumandbass.cz, pro který dříve psal, založil one man show DNBlog.cz.