Video: Native Instruments představili nový audioformát Stems, je to budoucnost DJingu?

Chytré hlavičky z německé firmy Native Instruments přišly před nedávnem se zcela novým digitálním formátem hudebních souborů. Jmenuje se Stems a celý trik spočívá v tom, že jsou tracky v tomto formátu rozděleny na několik  stop – basová linka, bicí, zpěv apod., se kterými jde manipulovat samostatně. Native Instruments se tím prakticky snaží obejít použití pásmových korekcí, což se projeví v daleko čistějším mixu než doposud. Jednotlivé stopy lze navíc samostatně prohánět různými efekty, což přidává další hromadu možností, jak si vyhrát s přechody, nebo prostě jen různě ozvláštnit mix jako takový.

 

 

Asi vás automaticky napadne otázka, jak to bude s dostupností tracků v tomto formátu. Ačkoliv asi uplyne hodně vody, než bude hudba ve Stems brána jako standard (jestli vůbec někdy), dobrou zprávou je, že už nyní svou podporu přislíbily různé labely včetně těch drumandbassových, jako například RAM Records, Shogun Audio a Hospital Records a pár Stems tracků dokonce už i teď najdete na beatportu. „Pár“ je v tomto kontextu však opravdu trefné označení – mluvíme-li o DNB, k dnešnímu datu je jich tam celých devět.

Více informací k Stems se můžete dočíst na oficiálním webu projektu a na webu Native Instruments (kde najdete i kompletní seznam partnerů). A nebo se můžete ještě kouknout na další video, tentokrát z DJTechTools, ve kterém se Stems podívá na zoubek Ian Golden.

 

2Nine působí na drumandbassové scéně aktivně od roku 2008. Krom DJingu se v rámci scény věnuje také grafice, psaní a experimentům s produkcí. Po smrti serveru drumandbass.cz, pro který dříve psal, založil one man show DNBlog.cz.